Лъвовете на наричания преди години „Шарен мост“ символизират загиналите борци за свобода в последните дни на робството. Това е основната причина, поради която от Столичната община решават да реставрират фигурите, а не само да ги почистят каквато беше идеята в началото на строителните работи по изграждането на кръстовището на две нива на "Лъвов мост".
Фигурите на лъвовете са пострадали от микровибрациите на преминаващите всеки ден хиляди автомобили, както и от отделяните от тях газове, които също са повлияли зле на бронза. „Лъвовете за пострадали в различна степен. Три от тях ще бъдат реставрирани на място, а четвъртият ще прекара известно време в ателие“, каза Тодор Чобанов. Четирите фигури ще бъдат върнати на оригиналните им места след ремонт на балюстрадите и постаментите.
„Това е едно уникално съоръжение, което показва ниво и майсторство, което и сега всява респект“, каза от своя страна ръководителят на реставрацията Иван Токаджиев. Той благодари на Столичната община и на „Главболгарстрой“, че са поканили реставратори и добави, че реставрацията ще гарантира, че фигурите и елементите на моста ще бъдат в добро състояние през следващите 100 години.
Чуйте репортажа на Ана Попова.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..