Турция отбелязва една от най-тъжните годишнини в своята история. Днес се навършват 15 години от катастрофалното земетресение с епицентър в Измитския залив в Мраморно море. Две минути след 3 часа на 17 август 1999 северозападната част на страната е разлюляна от трус с магнитут 7,5 в продължение на цели 45 минути. Земетресението взима 17 000 жертви, но според някои оценки загиналите всъщност достигат 35 000 души.
Годишнината се отбелязва с поредица от инициативи. В Ялова се състоя нощно бдение пред паметника на загиналите. Град Коджаели е домакин на конференция на тема "Готови ли сме за земетресенията".Участва турският министър на благоустройството, представители на правителствената служба за бедствия и кризи,на Червения полумесец и др.
След трагедията в Турция бе приет закон за земетръсно обезпечаване на строителството, реализира се проект за обновяване на стария жилищен фонд, но въпреки това направеното не е достатъчно. Специалистът Шюкрю Ерсой подчертава, че Истанбул е застрашен от поражения при земетръс, поради урбанизацията и увеличаването на населението:
Населението на мегаполиса е 13 млн. души, а числото на жилищата надхвърля 3.5 милиона. Старият Истанбул бе разположен върху здрава основа, но сега строителството се пренесе върху по-неустойчиви, земетръсни терени. Това говори колко голям е рискът.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..