Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът се яви в съда като жалбоподател по делото за изборния референдум

| обновено на 17.09.14 в 18:07
Снимка: БГНЕС
Безпрецедентно, министър-председател се яви като жалбоподател в съдебната зала. Това стана на заседанието на Върховния административен съд по жалбата срещу бившия председател на Народното събрание Михаил Миков, който отказа да даде едномесечен срок на инициативния комитет, събирал подписите за референдум за изборното законодателство, за да отстранят допуснатите грешки.

Председател на инициативния комитет е настоящия премиер Георги Близнашки.

Делото беше отложено, след като Близнашки дойде заедно с 11 от 15-те членове на инициативния комитет, сред тях и заместник-министърът на културата Виктор Стоянов. Очаквано не дойде Михаил Миков, който с разпускането на Народното събрание вече е загубил статута си на парламентарен председател. Всъщност това се оказа и проблемът в 20-минутното заседание – че няма действащ ответник на тази жалба. Близнашки и останалите от комитета получиха едноседмичен срок, за да убедят съда, че делото може да продължи и след изборите и след конституирането на новото Народно събрание и че наследникът на Михаил Миков може последователно да продължи да представлява ответника на това съдебно заседание.

Съдът едва след това ще реши дали изобщо да даде ход на делото по същество, тъй като има юридически мнения, според които тази жалба е недопустима, или да го прекрати поради липсата на ответник.

Георги Близнашки обясни, че е дошъл в съдебната зала като гражданин, въпреки че в нея редът беше въвеждан от Националната служба за охрана, а не от съдебна охрана. Той заяви, че не вижда в това опит за натиск върху независимия съд, а е в съда като човек, който отстоява позиции и смята да води битката докрай. Близнашки обаче даде да се разбере, че е готов и за резервен ход, т.е. ако съдебният състав реши, че делото е недопустимо и го прекрати, да има очакване въпросът с референдума да бъде поставен след изборите, когато се очаква в Народното събрание да има ново парламентарно мнозинство. Според Близнашки то би било склонно да допусне да се гледа темата за референдума за изборно законодателство:

Министър-председателят е гражданин като всички останали. Аз днес съм като гражданин, председател на инициативния комитет. Доводите, които излагаме, възраженията, които правим срещу действията на бившия председател, според мен са напълно основателни. Ние ще предоставим допълнителни аргументи, но нещата, според мен, са пределно ясни. Може да има прекъсване в политическите функции, но в случая става дума за административни функции на председателя на Народното събрание и те могат да бъдат осъществявани от неговия правоприемник.

В очакване на решението премиерът изглеждаше спокоен за бъдещето на инициативата си, дори и ако то е негативно за жалбоподателите:

Всички си даваме сметка, че след изборите ще може да се предполага, че ще имаме едно ново съотношение на политическите сили в Народното събрание и те ще бъдат значително по-отзивчиви и на идеята за провеждане на референдум, респективно за предприемане на така желаната от българските граждани изборна реформа. Разчитаме, както виждате ние сме тук да отстоим правото на повече от 500 хиляди български граждани да изразяват и да отстояват гледната си точка. Ние сме просто в случая говорители на обществения интерес.

Самият премиер не пледира. Беше представляван от адвокат Янко Грозев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!