Софийският апелативен съд отложи за 16-и октомври делото срещу бившия председател на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Магистратите не допуснаха поисканите от него свидетели, но назначиха графологична експертиза на личните тефтерчета на Златанов.
Поисканите от защитата свидетели бяха президентът Росен Плевнелиев, защото една от причините да бъде осъден на първа инстанция Златанов е преписка срещу държавния глава, както и Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Цецка Цачева и Искра Фидосова. Тях заради свързването им с инициалите от тефтерчето Б.Б., Ц.Ц. и И.Ф., както обясниха адвокатите на Златанов. Аргументите на съда, който след кратко съвещание ги оповести, да не бъдат разпитвани тези свидетели, бяха, първо, защото никъде официално – нито в обвинителния акт, нито в присъдата на Софийския градски съд, няма обвързване на тези инициали с имената, поискани от защитата на Златанов.
Преди следващото заседание предстои да бъде направена графологична експертиза на две тефтерчета на Златанов – черно и бордо, както и на негова резолюция и да се изиска справка от президента Росен Плевнелиев, свързана с бившия му секретар Димана Ранкова – също част от делото срещу Златанов, за да се установи дали държавния глава се е отказал да я изпрати в Управителния съвет на БНБ, научавайки, че срещу нея има преписка в Комисията за конфликт на интереси.
За първи път пред медиите от началото на процеса Филип Златанов проговори съвсем кратко, за да каже, че онова, което се тиражира в публичното пространство, са спекулации и че няма никакъв натиск, че тези тефтерчета, които толкова се коментират, са единствено и само негови записки. Така или иначе, след като Съдът поиска тяхната експертиза, означава, че ще ги ползва при постановяването на окончателната си присъда.
Крайно време е да спре да се спекулира с този процес и да се придават политически оттенъци. Както казах вече, двата тефтера са едни мои лични записки и категорично не е моят натиск. Именно заради това съдът отказа да призове тези хора, тъй като не е имало натиск.Неправилно се създаде в пресата внушение, че това са именно тези хора, които поискахме.
Защитникът на Златанов адвокат Красимир Златанов коментира:
Делото е за абсурдни неща. Нещо, за което ако трябва да се лежи в затвора, няма човек от администрацията в държавата, който да не би следвало да е в затвора - за нарушения в чисто административен план, не по същността си за решаване на преписки под натиск или престъпление. Не знаем че Б.Б. е Бойко Борисов, Ц.Ц е Цветан Цветанов! Затова обяснихме - тези имена са коментирани в медиите. Съдът и Прокуратурата са минали по периферията на конкретния въпрос, не са заели позиция! Странно защо, нали, след всичките тия смели и амбициозни обяснения в самото начало как това е най-грандиозното разкритие за корупция във висшите етажи на властта.
През април Градският съд осъди Златанов на 3 години и половина затвор за престъпление по служба. Делото приключи в рамките на 2 дни, след като авторът на скандалното тефтерче с указания "да се удари", "да се забави", "да се забърза", "да се прекрати" поиска процес по съкратената процедура, тоест без разпит на свидетели.Заради неправомерни еднолични действия по отношение на преписки срещу президента Плевнелиев, бившата му съветничка Димана Ранкова и бившия главен одитор на Сметната палата Лилия Бунева прокуратурата поиска условна присъда за Златанов. Съдия Андрей Ангелов го призна за виновен само за Плевнелиев и Ранкова и изненада подсъдимия и журналистите с присъдата "затвор". От мотивите на Ангелов става ясно, че именно тежкото наказание е необходимо и достатъчно да изпълни както превъзпитателната, така и поправителните функции спрямо подсъдимия Златанов, както и да служи като предупреждение да има превантивен ефект върху останалите членове на обществото и в частност върху лицата, ангажирани в системата на държавното управление и контрол.
Възможностите пред Софийския апелативен съд са три – да потвърди присъдата от три години и половина затвор, да оправдае Филип Златанов или да върне делото на Софийския градски съд заради процесуални нарушения.
Коментара на Силвия Великова можете да чуете от звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..