Община Симитли има намерение да превърне пустеещите земи около село Брежани в кестенови гори. При добра воля от страна на държавата така може да бъде рекултивиран терена на бившата мина Пирин, чието ликвидиране изпрати повечето местни хора в чужбина.
Вкусовите качества на брежанския кестен всяка година увеличават почитателите му от България, Македония и Гърция . Търсенето в един момент се оказа по-голямо от предлагането. В района на Брежани кестеновите гори са между 2 и 3 хиляди декара. Общината има изготвен проект за създаване на млади кестенови насаждения. Най- големият масив пустеещи земи се оказват терените на бившата мина “Пирин”, която е изхранвала местното население в продължение на 80 години, споделя кметът на селото Благой Стефанов:
1600 декара е площта, която пустее. Просто са една неприятна гледка за окото. Специалисти казаха, че условията са подходящи там да бъде залесен кестен.
Икономическата рентабилност на кестена има и своя първи пример в района на Симитли:
В района на общината имаме един малък цех, който прави кестеново брашно и го изнася за Италия. В района само на Брежани могат да бъдат събирани между 150 и 200 тона кестени.
Не случайно в Брежани казват, че кестенът е тяхната запазена марка. Всяка година в началото на октомври, когато реколтата е събрана , тук се провежда празник на кестена, в който основен организатор е фондация “ Хора и традиции” , обединила всички местни жители.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..