Русия успешно изведе на геостационарна орбита телекомуникационен спътник с помощта на ракетата –носител „Протон”. Стартът се следеше с особено внимание след като през месец май ракета от подобен тип претърпя авария.
Изведеният в орбита космически апарат „Лъч” ще помогне на руската навигационна система ГЛОНАСС да постигне точност до по-малко от един метър, което e съпоставимо с качествата на американския GPS. Освен това телекомуникационният спътник ще осигурява връзка с руската част от Международната космическа станция, с космическите апарати на ниска орбита, както и с ракетите- носители.
Преди четири месеца предишният старт на „Протон-М” заедно с ускорителя „Бриз-М” беше помрачен от авария, която не позволи на най-мощния руски телекомуникационен сателит „Експрес” да достигне зададената орбита и той изгоря в плътните слоеве на атмосферата.
омисията, която разследваше инцидента, стигна до извода, че повредата е била в един от двигателите на третата степен и така ракетата е станала неуправляема. Един от членовете на комисията тогава заяви, че се е разглеждала и версията за саботаж, но по-късно не се появи информация дали тя е била потвърдена или отхвърлена.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..