При 100 процента първично обработени протоколи на секционните комисии от страната ГЕРБ получава 32,66 % от гласовете, "БСП лява България" – 15, 41 на сто, ДПС – 14,83, Реформаторският блок – 8,88 на сто, Патриотичният фронт е със 7,28, а "България без цензура" – с 5,7 на сто. Следват "Атака" – с 4,52 и "АБВ" – с 4,15 на сто.
Извън страната също са обработени всички протоколи. Първа политическа сила там е ДПС – с 43,82 на сто, следват ГЕРБ – с 27,94 и реформаторите – с 11,19 на сто.
В момента продължава повторното обработване на протоколите, след което ЦИК ще обяви окончателните резултати от изборите и разпределението на мандатите. До три дни по-късно ще бъдат публикувани и имената на народните представители.По предварителни данни на ЦИК, гласувалите в извънредния вот са малко над 49%. Активността обаче е по-ниска спрямо миналата година, когато избирателната активност достигна 51,33 на сто. И вотът в чужбина не бие рекорда, поставен през 2009-а година. Вчера зад граница са гласували 135 000 българи, а през 2009-а година – 150 000 наши сънародници. Сега над 60 000 от гласовете са в Турция, над 14 000 във Великобритания, над 10 000 в Испания и около 10 000 в Германия.
Вече е започнало повторното въвеждане на пристигналите в ЦИК протоколи от районните комисии, но любопитното е, че 34% от гласувалите са използвали преференция.
Това са 1 120 868 отбелязани преференции. Как те ще повлияят на подреждането на кандидатските листи и дали ще има реално разместване в подредбата, както е регистрирана листата, тепърва предстои да разберем, обясни говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.
Повтаря се феноменът от предишните избори 15:15.
Отново има тази тенденция за съпадение. Колко е голям процентът на това съвпадение и дали то реално води до разместване на резултата заради това съвпадение, не мога да кажа. Твърде е възможно и избирателите да са си харесали просто този кандидат и да е чиста случайност. Прави ми впечатление, че и на сегашния вот тази тенденция се забелязва, като, разбира се, не можем да направим абсолютно сравнение с предходните избори, защото тогава имахме една национална листа, докато сега имаме различни в различните райони, допълни Нейкова.
В петте избирателни района с експериментално машинно гласуване да упражнят вота си по този начин са пробвали 41 317 души.
На изборите за Европейски парламент експериментът беше проведен в три района в сто секции. Тогава бяха се възползвали от машинното гласуване малко повече от 8000 избиратели, сега са 41 317. Виждаме увеличаване на интереса, коментира още Нейкова.
След края на изборния ден в ЦИК са постъпили още 40 сигнали и жалби. Част от тях по броенето на бюлетините и отразяването на преференциите.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..