Химическият гигант „ИНЕОС” оповести планове за инвестиране на 1 милиард долара за добив и производство на шистов газ във Великобритания, съобщи Би Би Си. Компанията планира да използва природния газ като суровина за нейните химически заводи, сред които „Грейнджмаут” в шотландското графство Стърлингшър. „Грейнджмаут” в момента работи на загуба, но от „ИНЕОС” смятат, че шистовият газ ще възроди производството на завода.
На добива на шистов газ се гледа като на важен потенциален алтернативен източник на енергия, но той среща яростната съпротива на природозащитниците. Различни природозащитни групировки проведоха поредица от протести на много места във Великобритания поради загриженост от земетресения, замърсяване на водата и на околната среда в резултат на технологията за добив на шистов газ, известна като фракинг.
През последните месеци „ИНЕОС” активно работеше в посока на закупуване на правата за добив на шистов газ в района на завода в „Грейнждмаут”. Кореспондентът на Би Би Си по въпросите на икономиката Джон Мойлан заяви, че това, което се случва, може да се приеме като значителен вот на доверие в сектора и ще постави „ИНЕОС” на едно от водещите места в нововъзникващата индустрия.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..