„Все още съм под впечатлението от тази творба. Написах симфонията доста бързо,защото много дълго я обмислях, за първи път се сетих за тази тема през 1962 г. Тогаваоркестрирах вокалния цикъл на Мусоргски „Песни и танци на смъртта”- великопроизведение, пред което аз винаги съм се прекланял. И ми дойде на ум, че всъщност тоима един малък недостатък – много е кратко - целият цикъл е съставен само от четириномера. А дали да не събера смелост и да го продължа?- си помислих. Но тогава още незнаех как да разработя тази идея. Сега отново се върнах към нея, след като прослушахредица велики произведения от чуждата и руската класика. Аз бях поразен, с каквамъдрост и сила се решават в тях „вечните теми” за любовта, живота, смъртта, при все,че в новата си симфония аз имам собствен подход към тях. За мен са много близки думитена Островски :” Най-скъпото за човека е неговият живот. Той се дава веднъж и трябва да го преживеем така,че да не ни бъде мъчително болно за безцелно пропилените години,да ни мъчи позорът на дребнаво и подличко минало, за да можеш, когато умираш, да кажеш :целия си живот и всички сили отдадох на най-прекрасното нещо на света- борбата заосвобождение на човечеството”.Бих искал, когато слушателят размишлява над новата ми симфония, посветена наанглийския композитор Бенджамин Бритън , да помисли за това. И за това, което гозадължава да живее честно, плодотворно, в името на своя народ, на своето Отечество...За тези неща мислех, докато пишех новото си произведение. Симфонията е написана закамерен оркестър (струнни и малко ударни), двама солисти – сопран и бас. Подборът настиховете може да се сметне в някаква степен за неочакван. Това са стихове от ФедерикоГарсия Лорка, Гийом Аполинер, Райнер Мария Рилке и Вилхелм Кюхелбекер –нашиятпоет-декабрист. За съжаление, творчеството му е малко познато у нас. Аз случайнопопаднах на негов сборник и бях поразен от дълбочината и красотата на неговата поезия.Избрах 11 стихотворения, като музиката ги обединява в четири части на симфонията.... Аз бих искал, - завършва композиторът – след изпълнението на симфонията ми,слушателите да си тръгват с мисълта: „животът е прекрасен”.
Оригинална програма с подбрани творби ще представят Радиосимфониците в концерта си на 9 декември в зала „България“. Зад диригентския пулт този път ще застане младият диригент Мартин Георгиев. Заедно с емблематичния радиооркестър той ще представи своя Симфоничен триптих №2 "Морски песни". За първи път в концерта ще прозвучи "Морска песен" III,..
На 25 ноември от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще представи Симфония №5 на Густав Малер - е дна от великите симфонии на композитора, в която се преплитат човешките чувства и преживявания. Прочутото Adagietto (четвъртата част от симфонията), за което се говори, че е написано от Малер като музикално признание за..
Цветна и вълнуваща програма ще представи Симфоничният оркестър на БНР в следващия си концерт на 21 октомври в зала „България“ от 19.00 часа. Публиката ще чуе за първи път „Tres movimentos concertantes” от Даниел Бинели – съвременен аржентински композитор, аранжор, майстор на бандонеона и широко признат като най-добрият интерпретатор на..
На 30 октомври от 19:00 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР продължава с концерт от Абонаментен цикъл “Христо Ботев“ под палката на Константин Илиевски, диригент на Словашкия радиооркестър. Те ще изпълнят Концерт за орган, тимпани и струнни от Франсис Пуленк – един от най-красивите органови концерти, произведение, поръчано от..
"Щастливи сме, че ситуацията ни позволява да открием концертния си сезон и се надяваме, че ще можем да го завършим благополучно. Задачата ни никога не е лесна – сезонът да е съдържателен и да не е банален, да избегнем щампите и да заинтересуваме публиката, да изпълняваме нова музика, но не само да не се повтаряме, но и да не се стремим да сме..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..