С доклада на Европейската комисия (ЕК) се гласува доверие на правителството, коментираха управляващите от ГЕРБ. От своя страна, други партии в парламента определиха като смекчени критиките в документа. Има очаквания, че новоприетата съдебна стратегия е шанс новото правителство да проведе необходимите реформи.
ГЕРБ отчетоха само позитивните оценки от доклада и видяха в това призив за общи усилия, за да се реализира съдебната реформа и да се стартира премахване на мониторинга за страната ни. Цветан Цветанов:
Това, което виждаме днес, има кредит на доверие, който се дава към днешното стабилно управление, а когато има стабилно управление, биха могли да бъдат реализирани и съответните законодателни промени.
За ГЕРБ е особено важно усилията да се насочат към борбата с корупцията по високите етажи на властта.
Радан Кънев от Реформаторския блок не скри, че очакванията са били за по-остри критики в доклада:
Положението в българското правосъдие е много тежко, а докладът е смекчен, защото показахме консенсус по стратегията за съдебна реформа.
Подобно мнение изрази и Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт:
Ако погледнем доклада, той е доста по-благоприятен от това, което се очакваше.
От опозицията отчетоха приноса си за подкрепа на Стратегията за реформи в съдебната система, което е повлияло на тона на доклада.
Лидерът на ДПС Лютви Местан оцени доклада като изключително обективен. Той увери, че движението ще работи за това в най-близко бъдеще наблюдението да бъде снето от България.
Движението за права и свободи има политическа отговорност и зрялост да прочете този доклад, да го улови като дух и като конкретика и да даде своя принос за изпълнение на препоръките.
Според БСП докладът е очаквано критичен. Левицата споделя общата констатация в него, че напредъкът на реформите в съдебната система е бавен. Депутатът от "БСП - лява България" Чавдар Георгиев подчерта, че докладът е повод за анализ на съдебната система, тъй като БСП като опозиция е подкрепила стратегията за реформи в съдебната система:
Като цяло ние оценяваме доклада като навременен и призоваваме всички държавни органи и управляващата коалиция, в консенсус с други политически сили, да набележат мерки, които ще доведат до подобряване на съдебната система и изобщо утвърждаване на върховенството на закона.
АБВ се въздържаха от коментар на този етап, а лидерът на "Атака" Волен Сидеров определи документа като формален:
Това са формални документи, никога не се казва нещо по същество.
Целият репортаж, излъчен в предаването "Нещо повече", можете да чуете в звуковия файл.Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..