Иконата с лика на страдащата Божия майка с нож в сърцето, изобразена пред разпънатия на Голгота Христос, заедно с още над 20 икони, открити във фондовете на две златоградски църкви, стават част от експозиция от икони на Златоград. Експозицията ще бъде открита следващата седмица. Изкуствоведът Мариела Стойкова е инициатор на сбирката.
Иконата с лика на страдащата Божия майка беше открита, заедно със сбирка от над 80 икони, миналото лято, на тавана на църквата "Свети Георги" в Златоград, по време на ремонт на покрива. Вероятно тези икони са скрити там в някакъв драматичен за града момент или са били дарявани периодично от жителите. Реставратор е Кристиян Янков, финансовата помощ е на жителите на Златоград. относно иконата на Матер Долороса, това е иконография, която навлиза в изкуството още през 12 век. Не е много популярна в православния свят, в българското изкуство влиза през деветнайсти век, благодарение на тревненските иконографи. Ктиторските надписи на тези икони са датирани 1854-1856 година, което ми дава основание да смятам, че иконографът е изпълнявал поръчки за Златоград. На този етап, в експозицията са включени малко над 20 домашни икони. Вероятно, след като бъдат реставрирани останалата част от намерените, те ще бъдат включени.
Интервюто на Борислава Борисова с Мариела Стойкова можете да чуете в звуковия файл
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..