Манастирите в България са онези светилници, в които е създадена и опазена нашата история, книжнина и духовна същност. Такъв е и манастирът "Свети Георги Победоносец“, който се намира над Хаджидимово и датира от старо време – 12-13 век. Той обаче има и “жива“ мисия в настоящето. Там двамата монаси и послушници учат децата на православие, на любов към познанието и на човечност.
Манастирът е разрушен по време на османското нашествие и е възстановен преди около 150 години.
Необикновената история на "Свети Георги Победоносец“, разказва отец Теофил:
Преди години човек от местността – дядо Атанас получава видение. В съня му се появява свети Георги, който го приканва да го изрови от руините. На третия път старецът отива до мястото на разрушения български манастир и започва да рови в земята. Тогава турчинът, който е бил собственик на мястото, се опитал да изгони натрапника. Друг, по-възрастен турчин му казва, че това е било свято място за българите и той им го преотстъпва.
Дядо Атанас разровил чудотворната икона на св. Георги – светинята на манастира, която става причината да се възстанови църквата и след това целият манастир. Различни хора идвали да се молят пред иконата. Започнали да се случват чудеса и за кратко време хората събират пари и предприемат строежа на голямата църква, още по време на робството. Било е нужно разрешение. Хората са имали ограничението църквата да е вкопана в земята, но се оказало, че теренът е много каменист и тя станала висока.
1979 година става голям пожар в църквата. Всичко изгаря, освен иконата на св. Георги.
В днешно време обаче манастирът е център на православието и българщината, споделя отец Теофил:
Повече от 20 години деца идват организирано с учителите в манастира. Виждаме ползата за децата. Освен на християнските ценности, обръща се внимание и на родолюбието, на историята и природата.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..