Новородените имат по-нисък праг на болка от възрастните, което налага използването на подходящи лекарства и процедури при интервенции в тази възрастова група. Това са установили учени от Оксфордския университет при изследване с магнитен резонанс на реакциите на мозъка при излагане на едни и същи болезнени стимули при бебета и възрастни.
Елъри Адамс, клиничен директор в Оксфордската университетска болница, посочва пред Би Би Си:
Новородените реагират по почти същия начин на стимул на болка като възрастните, което е съвсем нова информация. Досега се смяташе, че тъй като все още са недоразвити, по-малко вероятно е процесът в мозъка да протича по същия начин като при възрастния човек. Резултатите бяха изненадващи.
Адамс посочва, че новите изследвания, доказващи по-високата чувствителност на новородените, ще помогнат за откриване на подходящи лекарства за минимизиране на болката при тази възрастова група.
Допреди 20 години, коментира Би Би Си, се е смятало, че новородените не изпитват болка и прилагането на обезболяващи при оперативна намеса е било значително ограничено. С годините учените установяват, че децата на няколко седмици реагират на болката, но досега реакциите не са измервани в съпоставка с тези на възрастните.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..