Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алиансът на българските акушерки поиска да бъде създаден отделен медицински стандарт за тяхната дейност

| обновено на 05.05.15 в 15:14
Снимка: БГНЕС

Алиансът на българските акушерки поиска да баде създаден отделен медицински стандарт за тяхната дейност. В момента има общ стандарт по акушерство и гинекология. От Асоциацията смятат, че събитията от последните седмици най-после са наложили сериозна дискусия по въпроса.

В България няма медицински стандарт по акушерство. Това противоречи на международната практика в тази сфера и води до пълно неглижиране на акушерските грижи, заяви Емилия Казълова, председател на Алианса на българските акушерки. Според Казълова, е немислимо да се пишат реформи в сферата на майчиното и детското здраве без участието на акушерките, както се случва в момента. Тя подчерта, че нормативната уредба не създава възможност една акушерка да работи самостоятелно, без лекарски надзор. Няма и стандарт за добра акушерска практика. Акушерките отбелязаха, че настояването им за промени от години остава нечуто. Представители на здравното министерство и парламентарната здравна комисия отсъстваха и от днешното събитие.

Навсякъде в Европа, където функционира акушерски тип грижа, показателите за майчино и детско здраве са по-добри, обясни заместник-председателят на организацията Тони Калушкова:

Основната идея за въвеждане на този акушерски модел на грижа е именно центриране и фокуса на грижите върху майката и бебето.

Раждането се е превърнало във високодоходен бизнес, смята Благовеста Костова, която се занимава с международните връзки на Алианса на българските акушерки: Има филм, а има и книга "Бизнесът да бъдеш роден". За съжаление, този бизнес доста сериозно е заел мястото си в България. Може би няма друга такава страна като България в Европейския съюз, където едно раждане да струва толкова много.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!