Американският Сенат не продължи действието на някои глави от Патриотичния акт и по този начин спря временно събирането на данни за телефонните разговори от Агенцията за национална сигурност. В същото време законодателите преустановиха за момента дискусиите по друг закон, който прави промени в досегашната програма за електронно следене.
Задачата пред законодателите беше или да продължат действията на ключовите глави от Патриотичния акт, или да приемат така наречения "Фрийдъм акт". Последният дава право на телефонните компании да архивират данните от разговорите, докато Агенцията може да има достъп до тях със съдебна заповед при разглеждане на определени случаи. Липсата на консенсус в редицата на републиканците доведе до необичайното заседание. Сенаторите приеха да не дискутират Патриотичния акт, а приетия от Камарата на представителите "Фрийдъм акт". До гласуване обаче не се стигна.
Един от опонентите е участващият в кандидатпрезидентската надпревара за изборите през 2016-а републиканец Ранд Пол. Пол заяви, че нормативният акт нарушава гражданските свободи на американците и настоя за още промени. И двете партии разкритикуваха намерението му да блокира временно гласуването, което се очаква да е в полза на новия закон.
По-рано Барак Обама предупреди, че оставянето без регулация за следене на хора, които представляват опасност, излага страната на риск.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..