Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че международните кредитори се опитват да "унижат" неговото правителство, настоявайки за допълнително орязване на гръцките разходи. Пред депутати от своята партия СИРИЗА Ципрас посочи, че кабинетът работи за решение на гръцката дългова криза, което ще сложи край на възможността за излизане на Гърция от еврозоната.
Той подчерта още, че исканията на кредиторите са политически мотивирани. Ципрас допълни, че гръцкият народ му е възложил мандат за слагане на край на политиката на строги икономии.
За да постигнем това, искаме споразумение, което ще разпредели тежестта равномерно и няма да удари работещите и пенсионерите, посочи още премиерът.
Ципрас обвини Международния валутен фонд, че носи наказателна отговорност за дълговата криза в Гърция и призова европейските кредитори да направят оценка на политиките на фонда.
Дойде моментът, в който предложенията на МВФ трябва да бъдат оценени не само от нас, но най-вече от Европа, заяви Ципрас пред парламентарната група на СИРИЗА.
МВФ настоява за реформа на пенсионната система и повишаване на ДДС върху основните стоки, между които електричеството.
Фиксирането върху орязването на разходите най-вероятно е политически план за унижаване на цял един народ, страдал без никаква вина през последните пет години, заяви още Ципрас.
По-рано днес след разговори с председателя на партията "Потами" Ципрас посочи, че най-големите разногласия с Европейския съюз (ЕС) и МВФ са по преструктурирането на дълга.
Междувременно европейски източници съобщиха, че е възможно свикването на извънредна среща на върха за Гърция през почивните дни. Всички следващи стъпки по гръцката дългова криза обаче ще зависят от срещата на министрите на финансите на страните от Еврогрупата в четвъртък.
Говорителят на Европейската комисия Маргаритис Скинас заяви, че ЕС е готов във всеки момент да разгледа по-нататъшни предложения от гръцките власти на политическо и техническо равнище:
Мога само да повторя, че Европейската комисия и офисът на нейния председател са отворени 24 часа, 7 дни в седмицата за евентуални нови предложения.
Следващата седмица, на 25 и 26 юни, предстои срещата на високо равнище на страните от ЕС в Брюксел. Говорителят на Европейския съвет Пребен Ааман заяви, че няма гаранция, че европейските ръководители ще могат да решат проблем, с който не могат да се справят финансовите министри.
Следващата и да се надяваме решаваща стъпка е срещата на Еврогрупата в четвъртък. Всяка допълнителна стъпка ще се решава в светлината на резултатите от срещата на Еврогрупата. Не трябва да има илюзии, че ще е по-лесно постигане на по-благоприятно споразумение с времето или на равнище държавни и правителствени ръководители, заяви Ааман.
Гръцката спасителна програма на стойност 240 млрд. евро изтича на 30 юни. За да получи последния транш от средствата в размер на 7,2 млрд. евро, Гърция трябва да е постигнала споразумение за реформи с кредиторите.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..