Френският парламент одобри спорен проектозакон за разузнаването, който разширява правата на разузнавателните служби. Текстът беше гласуван точно в момента на скандала, избухнал след разкритията, че САЩ са шпионирали френски президенти.
Националното събрание на Франция даде окончателно зелена светлина на проектозакона за разузнаването. Текстът беше подкрепен от мнозинството от социалистите и дясната опозиция, докато радикалният "Ляв фронт" и повечето еколози гласуваха против.
Законът беше спешно разработен след атентатите в Париж през януари с главната цел да се дадат повече средства на разузнаването за борба срещу тероризма, но срещна сериозен отпор заради ограничаването на много лични свободи. Текстът предвижда правото без съдебно разрешение да бъдат подслушвани заподозрени лица със средствата на новите технологии, създаване на т.н. "черни кутии" за филтриране на комуникацията в интернет и следене на обкръжението на потенциални терористи.
Вотът очевидно не беше повлиян от вчерашната дипломатическа буря след разкритията, че САЩ са подслушвали френски президенти. По време на дебатите френският вътрешен министър Бернар Казньов увери, че няма връзка между шпионските практики на САЩ и новия закон. Въпреки това стотина депутати се готвят да сезират Конституционния съд.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..