Европейският съюз (ЕС) одобри 34 милиона евро за регионите от двете страни на границата между Сърбия и България. От програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия ще се възползват шест български и седем сръбски региона. У нас това са Видин, Монтана, Враца, София, Перник и Кюстендил. Вече се организират търгове за кандидатстване по проекти, свързани с туризма, транспорта, образованието, опазване на културното и природно наследство.
Целевите групи са кметства, общини, музеи, библиотеки, художествени галерии, образователни институции, структури за подкрепа на бизнеса, неправителствени организации, туристически асоциации.
Голяма част от парите идват от предприсъединителната помощ, която Сърбия получава като кандидат за членство в ЕС. Идеята на трансграничните проекти е не само подобряване на живота в съседните региони, но и съвместна работа между властите от двете страни на границата.
Подобни програми и финансиране от Брюксел са предвидени и за българското сътрудничество с останалите ни съседи – Турция, Гърция, Македония и Румъния.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..