Град Мехомия, днешен Разлог, е последното селище в Пиринска Македония, усетило вкусът на свободата. Преди да напуснат околийския център, османските тирани опожаряват голяма част от къщите, както и плячкосват и горят архиви. Но дори това не помрачава щастието на свободните българи от Разлог.
Стотици миряни и десетки гости от Солун присъстваха на Тържествената света литургия , която отслужиха български и гръцки духовници в катедралния храм "Свето Благовещение", начело с Неврокопския митрополит Серафим.
От всички измерения на свободата в тази историческа дата едно свети с особена сила, поясни владиката:
Най-силният израз на свободата, която сме получили преди 103 години – Освобождението от турско робство е свободата, която имаме като православни християни. Това е най-ценното, което имаме от тази свобода и всъщност заради тази вяра ние сме получили отново тази свобода, защото именно тази вяра ни е съхранила и като народ, и ни е възродила като държава.
Пред паметника на Васил Левски и всички паметни знаци в Разлог бяха поднесени венци и цвета.
Празникът на града ще продължи тази вечер с концерт на самодейните ансамбли и групи от общината.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..