Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 25% от висшистите, завършили наскоро, не се осигуряват у нас

| обновено на 09.11.15 в 14:07
Снимка: БГНЕС

Близо една четвърт от завършилите висше образование у нас през последните пет години не се осигуряват в страната. Средният осигурителен доход на завършилите е 925 лева, а безработицата сред тях е под 4 на сто - показват данните от представената днес рейтингова система на висшите училища у нас за 2015 година. През първите пет години след завършването си по-малко от половината наети висшисти работят на позиция, за която се изисква висше образование. 

Най-ниска безработица - под 1% и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование - над 90 на сто, за поредна година се наблюдават при завършилите медицина, фармация, стоматология и военно дело. Най-висока е безработицата при завършилите животновъдство, история и археология. 

Най-висок месечен облагаем доход получават завършилите информатика и компютърни науки в Софийския университет - над 3 000 лева и завършилите администрация и управление в Американския университет в Благоевград над 2 750 лева. Завършилите същите професионални направления, но в други висши училища, получават по-ниски доходи, като в някои случаи разликата надхвърля четири пъти. 

Софийският университет е с лидерски позиции в 21 от 24 професионални направления, с които участва в класациите. Техническият университет в София има водещи места в 6 от общо 9 професионални направления, застъпени в него. Медицинският университет в София е първи в 5 от 5 професионални направления, в които обучава студенти. С по две първи места в професионални направления са Аграрният университет в Пловдив, Медицинският университет - Варна  и Тракийският университет - Стара Загора. 

Още по темата в интервюто на Александра Михайлова с Мария Фъртунова, която оглавява дирекция "Висше образование" в МОН.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!