Изпълнението на новите проекти по европейските програми ще се забави и заради изтеглените заеми от общините за завършване на старите европейски проекти. Плащането на старите дългове ще продължи и в следващите години, но в същото време общините трябва да осигурят допълнително финансиране, за да поемат собственото участие за новите европейски проекти.
Близо 192 236 000 лева е размерът на наложените финансови корекции по проектите по програма "Околна среда" заради нарушения при провеждането на обществените поръчки и лошо законодателство. Много общини са взели заеми както за осигуряване на задължителното собствено участие при изпълнението на проектите, а също и за да платят наложените санкции след установени грешки при процедурите. Това ще блокира осигуряването на допълнителни средства за плащане на собственото участие на общините по новите европейски проекти, коментира заместник изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Емил Савов:
Наистина съфинансирането сега се увеличава. Увеличава се също и делът на финансовите инструменти, които са си пак заеми и не са безвъзмездна финансова помощ. От тези пари, които сега ще приключат до края на сегашната година, т.е. до допустимия период, прилагайки правилото N+3. Ние очакваме нова лавина от констатации и предложения за корекция от началото на следващата година. Ако знаем, че сега говорим за големи проекти, за големи корекции и само една такава може да направи така, че от този основен показател за разход и за обслужване на дълг на година да преминат в законови лимити, което вече дава много отрицателни сигнали.
Вицепремиерът Томислав Дончев също признава за съществуващото затруднение общините да не могат да започнат нови европейски проекти заради натрупани финансови задължения:
Държавата, доколкото е в състояние, нейните ресурси също не са безкрайни. Ние ще направим всичко възможно да помогнем, но все пак не забравяйте, че позицията на европейските институции и на всички контролни органи е, че няма как с лека ръка да бъде взето решение – абсолютно всички корекции да бъдат за сметка на държавата.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..