През последните 6 години броят на кандидат-студентите у нас е намалял с 25%, каза заместник-министърът на образованието Николай Денков. По думите му става ясно, че системата с големия брой университети у нас трябва да се преструктурира, но сегашният екип на министерството не е привърженик на административното им сливане или затваряне:
Защото едно административно сливане води до много сериозни проблеми вътре в комбинираните висши училища. Никой не гарантира, че качеството ще се повиши. Даваме шанс на всички висши училища, по ясно изчистени критерии и правила, те да се преструктурират на базата на вътрешни решения, така че да бъде най-добре за всички във висшето училище. Очевидно е, че при по-малък брой кандидат-студенти ще трябва да бъдат намалени специалностите, ще трябва да бъдат намалени професионалните направления, но това означава висшето училище да избере как и в кои направления иска да се развие. Субсидията ще зависи от качеството на обучението. Няма смисъл да се съпротивляват, при положение че няма да имат средства за нещо, което не е качествено.
До края на месеца ще започне работата по 2 европейски проекта - за студентски практики и за студентските стипендии, каза още Николай Денков:
Проектът "Студентски практики" е продължение на този от миналия период. Той се ползва с голяма популярност, тъй като позволява за първи път студенти да влязат в реална работна среда. Работодателите могат да изберат най-добрите студенти и да ги наемат на работа, а студентите да получат практически опит и да имат в биографията си този опит, с който да търсят и да намират по-лесно работа. Проектът "Студентски стипендии" е насочен към приоритетните направления, най-вече техническите, инженерните, математиката, информатиката, компютрите… По този начин привличаме повече студенти в тези области, тъй като знаем, че има дефицит на кадри, ще можем да подпомогнем бизнеса с тези кадри.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..