Повече от половината деца, отглеждани в институции, имат психически смущения. Това заяви за "Хоризонт" Весела Банова, директор на сдружение "Дете и пространство". В София вече работи "Медико-психологически център за деца и юноши" по проект, финансиран от норвежкото правителство.
Центърът ще подкрепи както персонала на новосъздадените центрове за настаняване от семеен тип, където живеят децата от затворените домове за деца с умствена изостаналост, така и деца, отглеждани в семейството, каза Бонова. Тя обясни какви са първите индикатори, че детето има психически проблем:
Детето може да отказва да се храни, да предизвиква повръщания, системно да спада на тегло, да има бедна игрова активност, да не се заиграва, да не проявява интерес, да е пасивно, да е с много напрегнати резки движения или да е много меко, отпуснато, със слаба двигателна активност. Не иска да поддържа връзка чрез поглед с възрастния, да обръща главата си, самоизолира се. Да кажем, че се е научило вече да казва няколко думи или да ходи на гърне, спира да прави това, започва да се държи така, както се е държало като много по-малко бебе.
Тъй като проявите са индивидуални, съветът е при възникнало притеснение възрастните да се обърнат към специалисти като тези в новия център.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..