Ценни издания в най-голямото плевенско читалище "Съгласие" ще бъдат дигитализирани. Някои от тях са единствени екземпляри в България. Библиотеката участва в проект за създаване на дигитална културна съкровищница с цел опазване на книжовното наследство. Партньори са единайсет институции, заедно с най-богатите читалищни библиотеки от Централна и Северна България.
Началото се поставя с възрожденския местен периодичен печат. Още от секретаря на читалище "Съгласие 1869" Маргарита Лазарова:
Първото заглавие е вестник "Плевен - 1890 година". След него вървят различни заглавия - и национални, и местни, периодика, до около 1930 година. Уникални неща, примерно женски списания, занаятчийски списания, списания за лозаро-винарска дейност.
Читалищната библиотека притежава ценна колекция от старопечатни книги, която включва 1152 библиотечни единици. При специални условия се съхраняват и някои единствени екземпляри в страната:
Например има едно заглавие на арменски език в оригинал, има пергаментни издания.
Проектът, който приключва през април догодина, ще даде възможност:
Идвайки в читалище "Съгласие" да търсите информация например за библиотеката във Велико Търново или в Сливен, или в Свищов и възможност с по-малко усилия да получиш повече информация.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..