Във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий" днес беше открит 39-ят Международен летен семинар по български език и култура. До 7 август нашият език, история и фолклор ще изучават сто души от 33 държави, които са на възраст от 19 до 66 години и имат различни професии.
За пръв път тази година на семинара има участници от Люксембург - семейството Люсиен Петерс и Петра де Брюксел. Той работи в Европейския парламент, тя в Европейска инвестиционна банка. Съпругът от една година е преподавател в Университета за национално и световно стопанство в София. Иска да научи нашия език, за да изнася на български лекциите си пред студентите. Съпругата ще учи български, защото банката й работи по инфраструктурни проекти с наши сънародниц.
Искаме лично да видим как живеят българите, каква е икономическата ситуация в страната, казва Петерс и допълва:
Българските политици трябва да осъзнаят,че България не е само София, Варна, Пловдив, Бургас и големите градове и трябва да разпространят фондовете, които получаваме от Европа, в останалите части на страната. Ние работим в институции на Европейския съюз и за нас е по-лесно да виждаме проблемите в България, отколкото обикновените граждани в ЕС.
По думите на Петерс корупцията при усвояването на еврофондовете в България е била по-висока от другите държави, но в последните две години нещата се подобряват, защото европейските институции са затегнали контрола.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..