Сателитни предаватели са поставени за първи път на белоглави лешояди от единствената популация в Източните Родопи. Това е най-мащабното проучване на този вид птици на Балканите, което трябва да помогне за тяхното опазване.
Маркирани са пет птици, три възрастни, които ще носят имената Вихър, Буря и Крум, както и две млади Арда и спасеното преди седмица от удавяне лешоядче Звезди.
Предавателите изпращат данни в реално време за тяхното местоположение, здравословно състояние и екология като по този начин ще бъдат определени най-рисковите за лешоядите райони. Маркирането беше извършено от екип на Българското дружество за защита на птиците в рамките на проекта "По-диви Родопи".
До края на годината предаватели ще бъдат поставени на още седем белоглави лешояди, а целта е до края на проекта те да станат общо 20. Ще бъдат маркирани и черни лешояди, които гнездят в Националния парк "Дадя" в Гърция, близо до българската граница. Това ще даде информация кои са предпочитаните за обитаване райони за този вид и ще е от полза при опитите на природозащитниците да върнат птиците в Източните Родопи.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..