Миграцията, бежанските кризи и конфликтът в Сирия се очаква да доминират в дебатите на световните лидери, пристигащи в Ню Йорк за 71-вата годишна сесия на Общото събрание на ООН, съобщиха ДПА и Франс прес.
Днес генералният секретар на ООН Бан Ки-мун ще председателства първата среща на върха на световната организация, посветена на миграцията.
Продължилите с месеци дискусии за политическа декларация, която трябва да бъде приета с консенсус, доведоха до документ, който според критиците просто компилира съществуващи закони и принципи за отношението към мигрантите и бежанците.
Документът, който няма да има обвързваща сила, "е компромис, от който никой не е доволен", е заяви пред ДПА дипломат, пожелал анонимност.
За участие в сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк е и българският президент Росен Плевнелиев, който ще посети редица събития на високо равнище, където акценти на дискусиите ще бъдат въпроси на миграцията, хуманитарните дейности и Дневният ред за развитие до 2030 година. Общите дебати ще са под наслов "Целите на устойчивото развитие – всеобщ тласък за преобразуването на нашия свят".
По програма външният министър Митов ще участва в четиристранна среща между министрите на външните работи на България, Гърция, Хърватия и Румъния.
Визитата, която започна в неделя със среща с българската общност, продължава до 23 септември. Очаква се официалните представители на страната ни да обсъдят основните предизвикателства пред международната общност, свързани с увеличаването на миграционните и бежанските потоци, противодействието и предотвратяването на тероризма и насилствения екстремизъм, както и справяне с кризата в Сирия.
Президентът Росен Плевнелиев изрази надежда, че независимо от резултатите от изборите за държавен глава на 6 ноември, България ще бъде стабилна и ще успее да се подготви добре за предизвикателствата, свързани с председателството на ЕС от януари 2018 г.
За шест месеца България ще бъде центърът на голямата политика в Европа в условията на рекорден брой кризи, заяви българският президент пред българи в Ню Йорк след пристигането си.
Изказването на президента Плевнелиев пред Общото събрание ще бъде в четвъртък, като то е планирано за 22.00 часа българско време. Също в четвъртък държавният глава ще даде традиционен прием по случай Деня на независимостта на България, като събитието ще бъде и в чест на българския кандидат за поста генерален секретар на ООН Ирина Бокова.
Битката на България за най-високия пост на планетата, позицията на генералния секретар на ООН, е изключително трудна и към момента е непредсказуема. Имаме достоен кандидат и го подкрепяме в тази най-трудна надпревара, заяви президентът пред представителите на българската общност в Ню Йорк. Той призова сънародниците ни в Ню Йорк да гласуват на предстоящите на 6 ноември избори за президент по време на срещата си с българската общност в града.
Внушителна делегация ще представлява и Европейския съюз. В нея са председателят на Европейския съвет Доналд Туск и 9 еврокомисари, сред които заместник-председателят на Комисията Кристалина Георгиева.
Евросъюзът ще настоява за глобално споделяне на отговорността за бежанците между държавите в света. Сред другите теми в дневния ред на Общността ще са борбата с тероризма и прилагането на Парижкото климатично споразумение.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..