Русия и Турция подписаха междуправителственото споразумение за строителството на газопровода "Турски поток", който бе замразен заради кризата със сваления руски бомбардировач.
Договорът бе подписан от енергийните министри на двете страни в присъствието на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и руския държавен глава Владимир Путин, който пристигна в Истанбул. Споразумението предвижда изграждането на две линии за магистрален газопровод по дъното на Черно море до Турция и оттам за Европа, което трябва да стане до 2019 г.Руска компания ще строи морския участък на първата отсечка на газопровода "Турски поток", а турска компания, най-вероятно държавната "Боташ", ще се заеме с наземната ѝ част. Това предаде агенция ТАСС, като се позова на руския министър на енергетиката Александър Новак. За втората отсечка може да бъде създадено съвместно предприятие, посочи Новак, като уточни, че морският участък във всички случаи ще остане владение на Русия. Изграждането на трета и четвърта отсечка засега не се обсъжда.
С подписването на "Турски поток" ние дадохме ново ускорение на развитието на отношенията между Турция и Русия, заяви Ердоган на пресконференция след разговора с Владимир Путин, който е продължи над час и половина. Турският държавен глава посочи, че са обсъдили конфликта в Сирия, включително и операцията на турската армия там.
Руският президент Владимир Путин посочи, че с турския си колега Ердоган са изразили съгласие, че е изключително важно да бъде доставена хуманитарна помощ в северния град Алепо.
Имаме обща позиция, че трябва да бъде направено всичко възможно, за да бъде доставена хуманитарна помощ в Алепо. Единственият проблем е гарантирането на сигурността на хуманитарните доставки, каза Путин.
В телевизионно интервю Алексей Милер, директор на "Газпром", е пояснил, че споразумението е в сила от момента на подписването и че "Газпром" вече е получил разрешение от Турция за реализация на проекта.
Строежът обаче реално ще започне в началото на 2018 година.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..