Православната църква почита паметта на Свети Великомъченик Димитрий Мироточец.
Според народните представи от Димитровден започва зимата, народна поговорка гласи: „Георги носи лято, Димитър — зима“. Поверията разказват, че в полунощ срещу празника на Св. Димитър небето се отваря, след което се очаква и първият сняг. Според легендата Св. Димитър е покровител на зимата и студа и е по—голям брат на Св. Георги. На 26 октомври завършва традиционният период - от Гергьовден до Димитровден, за наетите сезонни работници - пастири и ратаи. Затова и празникът на Св. Димитър се нарича още Разпус. На Димитровден се е прието на трапезата да има ястия от птици и зеленчуци. Вярва се, че Св. Димитрий се е родил в трети век в Солун, където баща му е бил градоначалник. Той тайно е вярвал в Христа, но не смеел открито да изповядва вярата си, тъй като по онова време имало голямо гонение срещу християните. Когато Димитрий поотраснал и можел да разбира истината, родителите му повикали свещеник и кръстили Димитрий. Светецът много пъти е спасявал Солун от вражески нападения. Той бил почитан още от онези времена в Тракия и Македония. Заради славянския му произход от древни времена всички славянски народи честват светеца. Българи и сърби го почитат като патрон на цялото славянство.
В област Силистра ще има празнични литургии във всички храмове, които носят името на светеца. 169-годишният храм на името на Свети Димитър в село Калипетрово събира много вярващи от околните селища, каза епархийският свещеник Добри Чаков.
Във Велико Търново на Димитровден ще бъдат чествани 831 години от въстанието на болярите Петър и Асен срещу византийското владичество. След това въстание е възобновена българската държава, а по-късно Търновград става столица. Празникът ще започне със Света литургия в църквата „Успение богородично“. От нея ще тръгне литийно шествие от музейната църква „Св. Димитър Солунски“, в която на Димитровден през 1185 година е обявено въстанието на болярите Петър и Асен. Великотърновският митрополит Григорий ще отслужи благодарствен молебен.
Денят е професионален празник на строителите. Своя ден празнуват градовете Видин и Сливен. Преди столетия на Димитровден в Сливен се е провеждал големият Сливенски панаир, описан от видния ни учен д-р Симеон Табаков.
По повод празника на Видин художествената галерия ще получи като дарение оригинална творба на родения в града световноизвестен импресионист Жул Паскин.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..