След 2 години се очаква да заработи циклотронът, който ще произвежда изотопи, необходими за лечение на онкологични заболявания. Това стана ясно днес при посещението на премиера Бойко Борисов на площадката, където ще е разположен комплексът:
Това си е една мини ядрена централа – обясни премиерът. Ще изглежда ето така, както в Страсбург. Да напомня само, че десетилетия наред изотопите за лечение на онкоболните идваха от Унгария и Чехия със самолети, разпадаха се половината по пътя до тук, а хората, които ги чакаха, не знаеха дали последните ще имат достатъчно силни изотопи. Направете сметка колко пара е изтекла от България и колко народ е загинал, чакайки в мъки и от нерви.
Новият циклотрон ще е в съседство със стария мини изследователски реактор, строен в далечната 1956 година, който се намира на няколко километра от центъра на София. Съоръжението ще позволи у нас да се произвеждат така необходимите за медицината изотопи. Циклотронът е произведен по поръчка, доставен в началото на тази година. Сега правителството осигури три милиона лева за построяване на сградата, в която ще се постави. Ускорителят на частици ще е най-модерният на Балканите. Институтът по ядрена енергетика към БАН има амбиция циклотронът да помогне нашите изотопи по-бързо да стигат до съседните страни - Сърбия, Македония и Гърция, както и в комплекса да се обучават студенти, а изследователската дейност отново да върне в България наши учени, напуснали страната ни.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..