В бежанския център в Харманли няма опасност от епидемия, съобщи директорът му Димитър Захариев. Имало е случаи на болни от краста, но всички са излекувани. За тропическата болест, която не е известна в България, алармира общинският съветник Светлана Николова и поиска от здравното министерство спешна проверка. Обитателите на центъра са 3100.
41 случая на краста са регистрирани в лагера от началото на годината досега. Всички са излекувани, категоричен е Захариев:
Аз пожелах да изляза пред медиите, за да успокоя обществото, че няма опасност от заразни заболявания и разпространението им в град Харманли.
За информацията, че в лагера има друга болест - лайшманиоза, която не е позната в България, д-р Снежана Иванова от РЗИ-Хасково обясни:
Да, съмнение за кожна лайшманиоза специалистът поставя. Това е непознато за България заболяване.
Въпреки гаранцията, която дадоха служебните лица, че в бежанския център няма заразни болести и опасност от епидемия, общинският съветник Светлана Николова, която подаде този сигнал, е категорична:
Натъкнах се на 16 случая с рани по ръцете и краката, които изпратих на доцент д-р на медицинските науки Димитър Вучев, началник на клиника по паразитология в болница "Свети Георги" в Пловдив. Той каза, че става въпрос точно за това заболяване - кожна лайшманиоза.
Направени са предписания от РЗИ-Хасково за прегледи за повишаване на хигиенната и дезинфекция в лагера.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..