Могат ли хората с двигателни проблеми да станат пълноправни участници в движението по пътищата? Отговор на този въпрос дава столична школа за шофьорски курсове, където специализиран учебен автомобил позволява да се правят индивидуални настройки в зависимост от всеки конкретен случай на увреждане
Досега обучението на бъдещите шофьори с двигателни проблеми е било труден и скъп процес, обяснява Владимир Василев, собственик на автошколата, закупила специализирания автомобил.
Той разполага със специална лостова система, с чиято помощ контролът върху газта и спирачката е прехвърлен върху волана. Това позволява на хора с намалена или затруднена подвижност на долните крайници да управляват без затруднения. Автомобилът е с автоматична предавателна кутия. За по-лесно управление при проблем с горните крайници е проектирана въртяща се топка с джойстик за управление от волана.
При нужда се поставя предпазител върху педала на газта или устройството за освобождаване и застопоряване на ръчната спирачка.
Други функционалности на автомобила са смяната на мястото на лоста за пътепоказателите и удължаване на скоростния лост.
Със закупуването на специализирания автомобил автошколата цели да подпомогне интеграцията на хората с двигателни проблеми в обществото, предоставяйки им възможност за по-голяма независимост.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..