След дървата за огрев привършват и запасите от пелети в Кюстендил и региона. Малките количества, които се произвеждат в двата цеха - в Кюстендил и село Згурово, се продават по предварителна заявка.
Цените на пелетите вървят от 300 до 500 лева за тон в зависимост от качеството и калоричността им. Има заявки от София, от цяла Югозападна България, дори и от Гърция, където пелетите струват между 140 и 170 евро за тон. По информация на фирмите заявките са за месец напред.
Пелетите все повече изместват дървата за огрев, коментират кюстендилци. Не замърсяват толкова и излизат по-евтино. Жилище от 100 квадратни метра разходва до 20 кг пелети на ден в тежката зима.
Само една фирма в Кюстендил предлага и все още продава дърва за огрев - и там обаче е въведено ограничение - по 2-3 кубика, за да има за повече киленти.
След обилните снеговалежи времето се затопли, камионите обаче не могат да стигнат до отрязаните през есента дърва в планината по размекнатите пътища и затова кризата с твърдото гориво е голяма и продължава.
Много от домакинствата минават на ток.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..