20 пациентски организации поискаха от следващия парламент да приеме с приоритет Закон за пациента, за да се гарантират правата на българските граждани. Те настояват и за незабавно въвеждане на електронната здравна карта, което ще осигури адекватно лечение и ще премахне хаоса около пръстовите отпечатъци.
В новия закон за пациента трябва да залегне изискването всяко лечебно заведение да издава разходен документ, който да бъде подписван от болния, преди да бъде предаден в Здравната каса. Целта е по-добър контрол върху разходването на средства. Ако пациентът сметне, че не е лекуван добре, може да откаже да подпише документа и тогава експерти от здравното министерство и от Здравната каса трябва да направят проверка.
От пациентските организации изразиха притеснение и от високите нива на замърсяване на въздуха. Към инициативата "Дишай свободно", която се провежда вече година, скоро ще се присъединят и еколози.
Дияна Хаджиангелова от Асоциацията на българите с белодробни заболявания направи конкретни предложения:
Трябва да проявяваме независим контрол примерно на измервателните станции, безплатен транспорт при високо замърсяване. Надяваме се това да се случва. Местата за паркиране да бъдат сведени до половината в центъра на града.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..