Земеделският министър Румен Порожанов заяви пред колегите си от ЕС в Брюксел, че категорично съществуват разлики в качеството на идентични марки хранителни продукти между държавите. Той се присъедини към призива на Вишеградската група Еврокомисията да вземе мерки за защита на вътрешния пазар.
Порожанов призна, че резултатите физико-химичния анализ от българското сравнително проучване на стоки от Австрия и Германия не са дали отклонения. Затова правителството ще направи още едно изследване, като този път ще търси само разлики в съдържанието на етикета и пазарната цена:
Ние ще направим още един тест, без да правим физико-химичен анализ, който е скъп и така или иначе не се показаха отклонения там. Този път ще закупим продукти от Италия и други страни – не Германия и Австрия, и ще съпоставим единствено етикета плюс цените, тъй като темата с цените за нас се оказа доста, в кавички казано – "интересна".
Двойното качество при идентични хранителни марки продукти категорично съществува. Предлагането на тези храни с различен състав и цена би компрометирало принципите на единния европейски пазар, поради нарушаване на правилата за лоялна конкуренция. Същевременно това явление би се отразило негативно върху доверието на потребителите в тези продукти и на обществените награди като цяло.
На заседанието на Съвета по земеделие еврокомисарят по защита на потребителите Вера Йоурова заяви, че се отнася сериозно към въпроса, но поиска повече задълбочени доказателства на ниво целия европейски пазар:
Много хора в Чехия, Словакия, Унгария и други страни се чувстват, че ги третират като второкласни граждани. Аз ще направя всичко възможно за възстановяване на доверието на хората, за справедливото третиране на хората на единния пазар. Наличните данни, които бяха събрани, не позволяват да се стигне до заключение, че в рамките на ЕС има някакви значими аномалии на пазарите или някаква структурна диференциация на продукти към по-ниско качество и с по-ниско хранително съдържание. Комисията поиска от съвместния център за изследвания да разработи методология, която да ни помогне да имаме едно по-добро разбиране за надеждността на тестовете, които е възможно да бъдат проведени по този важен въпрос, за да се изясни въпросът за състава на тези продукти, което води до заключението, че може би единният пазар не функционира много добре.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..