На заминаване от България след участието си в тържествата по повод 140-годишнината от Освобождението руският патриарх Кирил заяви, че си тръгва с много положителни впечатления, но и с нещо, което го разочарова.
„Много ме огорчаваше това, че в официалната реторика на държавните представители заедно с Русия се оказва, че същата роля са играли Полша, Литва, Финландия. Когато се поинтересувах откъде са тези странни истории в София, разбрах, че Финландският лейбгвардейски полк бил участвал в освободителната борба. Но този полк е бил от руската гвардия, разквартирован във Финландия. По същия начин - и полкове от руската армия, разквартировани в Полша“, каза той, цитиран от ТАСС.
Историята на българското освобождение е написана с кървави букви в историята на Русия, заяви руският патриарх и настоя: „Затова много бих искал тази история да си отиде от политическа употреба в България. С никаква политическа коректност не може да се оправдае лъжлива интерпретация на историята“.
Руската информационна агенция ТАСС съобщи, че патриарх Кирил изразил това свое разочарование и препоръки към България и по време на срещата си по-рано днес с президента Румен Радев. На нея той каза още: „Всички думи за дружба се доказват от реалността. Ако говорейки за дружба, забравяме за жертвите, които са принесени за освобождението на България, то тези думи престават да имат значение.“
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..