България е застрашена от недостиг на кадри в ядрената индустрия. Това стана ясно по време на международна конференция на тема: "Енергийна сигурност на Югоизточна Европа и национална сигурност", която се проведе в столицата.
"Независимо да ли ядрената енергетика у нас ще развива, набиране на специалисти с умение, висока квалификация необходимост защото повече от ангажираните в сектора лице наближават пенсионна възраст. Подготовката на един оператор на ядрен реактор продължителна и отнема близо 10 години, обясни проф. Димитър Димитров от факултета по икономика ,инфраструктура към УНСС: “по 10 години ,ако започва да работи някои ядрен реактор, ние от сега трябва да обучаваме хора за това нещо, няма как да квалифицираме за година – две“. Съществува опасност от липса на кадри скоро да прави страната пред критична ситуация. „С спират централите, спират реакторите лошото, че е трябвало да започнем да работим сигурно преди 10 години“. Родните студенти не проявяват интерес към обучението по ядрено инженерство, ядрена физика, за да бъдат привлечени повече желаещи към тези специалности експертите препоръчват: „ По високи стипендии, обвързали с дългосрочни договори, защото понякога подготвени кадри могат по- лесно да заминат за други държави и да загубим десет, петнадесет , двадесет години обучение което сме вложили в тях“.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..