"Празникът на Съединението всъщност ни напомня велико историческо събитие за България, но преди всичко това ни напомня за Божиите благодеяния към нашия народ, за това, че Бог е благоволил, преди 133 години, да се обединим".
„Основният урок на Съединението е, че всички българи, като се започне от революционерите, цялото пловдивско общество, министър-председателят Петко Каравелов, председателят на Народното събрание Стефан Стамболов, българският княз Александър I, цялата българска армия, застават като един след обявяването на Съединението в защита на Съединението“.
Стотици хора се събраха пред Мавзолея-костницата на княз Александър Първи Батенберг в София, за да честват годишнината от Съединението. Повечето бяха дошли с деца и внуци. Пред "Хоризонт" те разказаха, че искат да възпитат наследниците си в патриотизъм. Гвардейците от Националната гвардейска част поднесоха венци и цветя. В церемониите участва и вокален ансамбъл "България".
Военнослужещите от гарнизон Шумен ще поднесат венци и цветя пред паметника на загиналите във войните жители на града.
Представителният духов оркестър на военноморските сили, почетният караул на Военноморското училище участват в ритуалите във Варна. Денят беше отбелязан с празнично шествие и полагане на венци и цветя на паметника на загиналите в Сръбско-българската война. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи заупокойна молитва. Княз Александър Първи Батенберг е положил основния камък на катедралния храм "Успение Богородично" в морската столица.
В Бургас има военен ритуал по полагане на венци и цветя на паметника на 24-ти черноморски полк пред сградата на Военния клуб. С участието на представителна част от Военноморските сили, военни ще участват и в ритуалите в Стара Загора, Чирпан, Плевен, Горна Оряховица, Хасково и Сливен.
В Плевен десетки хора се събраха пред паметника на Четвърта пехотна плевенска дивизия, където с военни почести и тържествен ритуал с участието на военнослужещи от Единния център за начална военна подготовка – Плевен, отбелязаха празника. От 20.30 часа, на сцена „Водна каскада” ще се състои празничен концерт на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев”. В Регионалния исторически музей в града се пази единственото по рода си знаме светиня. Историкът Стефка Григорова - началник отдел "Култура" допълни:
"Това знаме е участвало в боевете при Сливница на Никополската чета от обикновен червен плат, но с много силен текст, който показва мисленето на нашите деди - "Малко сме на брой, силни сме в бой. Съединение или смърт". Знамето е едно от ценните експонати в колекцията на българските бойни знамена".
Стотици ямболци се включиха в празничното шествие и поднасянето на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните по повод 133-та годишнина от съединението на Княжество България и Източна Румелия. Представителният блок от авиобаза "Безмер" ще участва в тържествената проверка в града. В Музея на бойната слава беше обявен за Ден на отворените врати до 17 часа. Изложени са експонати от времето на Съединението, обясни директорът о.р. подполковник Милчо Начев:
"От Съединението могат да бъдат видени пушките, които са през този период, които са използвани, "Манлихер" основно, закупен за българската армия, както и герданите, които са подарени на българската войска след Освобождението. Могат да бъдат видени униформите, които са използвани през този период, каски, оборудване."
Във Велико Търново празникът беше отбелязан с военен марш и поднасяне на венци и цветя на признателност пред паметника „Майка България“. Десетки хора се събраха в центъра на града, за да почетат годишнината. В словото си, кметът Даниел Панов припомни, че в старата столица е започнала подготовката на Съединението и то е признато като политически акт тук:
Във Враца честването събра десетки хора край паметника на загиналите във войните за обединението и независимостта на България. Монументът е изграден преди близо 90 години с дарения от близки на загинали воини и офицери. Празникът започна с молебен, отслужен от врачанския митрополит Григорий.
Още можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..