Операцията, неречена EDWARD, е по инициатива на Европейската мрежа на службите на пътна полиция – ТИСПОЛ, в рамките на Европейската седмица на мобилността.
За успешното провеждане на операция EDWARD на територията на ОД МВР - Смолян е планиран 24-часов контрол на движението по пътищата и "Нулева толерантност" към нарушителите. Сформирани са съвместни екипи със служители на МВР и гранична полиция, с цел увеличаване на полицейското присъствие, включително и в малките населени места. Създадена е организация за провеждане на специализирана полицейска операция по метода на широкообхватния контрол в часовете с интензивно движение на предварително определени подходящи места. В мероприятието ще участват и доброволци от БЧК - Смолян, които ще разпространят брошури на водачите и пътниците в автомобилите. В 12.00 ч. ще бъде реализирано символично сигнално оповестяване на операцията чрез използване едновременно на светлинните и звукови сигнали на служебните автомобили, които ще са позиционирани на публични места. В оповестяването на операцията ще се включат и служителите от пожарната. ОДМВР-Смолян призовава всички граждани за съпричастност на пътя и за нула жертви.
На днешния Европейски ден без загинали на пътя, полицията в Шумен провежда 24-часова специализирана операция в областта. Преди обед полицаите проверяваха и раздаваха листовки. Полицейските екипи спират водачите в цялата Шуменска област.
От 00.00 часа до обяд загинали няма в цялата област, каза Мирослав Миронов от пътна полиция:
“Моите колеги акцентират основно върху управлението без обезопасителни колани, за използването на различните мобилни устройства, превозването на деца, както и рисковото и опасно поведение от страна на водачите“.
Засечени бяха обаче шофьори без колани. Според водачите и според полицейската статистика най-често се кара с висока скорост. Камерите са засекли извън населено място 133 километра в час, за което водачът ще бъде глобен с 960 лева и лишаване от правоуправление, а летният рекорд е 148 километра в час.
По повод на Деня без загинали на пътя председателят на Съюза на българските автомобилисти се обърна с отворено писмо до шофьорите в България. В интервю за предаването „Преди всички“ Емил Пенчев обясни какво е съдържанието на писмото: „Голяма част от вината при пътно-транспортни произшествия е при водачите, но, както премиерът обеща, трябва да се приеме нов Закон за движение по пътищата, да се формира нова комисия или агенция, която да обедини всички, носещи отговорност държавни служители по безопасността на движението“.
Пенчев смята, че предприетите мерки през последните години, касаещи корупцията при пътните полицаи, имат ефект и тя е намаляла драстично: „Но ние берем сега плодовете на многото продадени книжки през годините, именно на корупцията в миналите години, когато пияни водачи са пускани да продължават“.
Според него полигоните са необходими, за да могат да се учат младите шофьори да управляват автомобила при екстремни условия: „Това, което той не може да го научи на пътя – да шофира в хлъзгави участъци, буквално върху лед. Това става и за обикновените, и за професионалните водачи“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..