Журито на Международния конкурс „Концертино Прага 2020” обяви резултатите от втория кръг на състезанието. Конкурсът се организира всяка година от Чешкото радио и търси своите талантливи музиканти до 16 годишна възраст. Тази година, регламентът на конкурса беше променен и участници от различни Европeйски държави, трябваше да се конкурират в една единствена категория за всички инструменти. Кандидатите трябва да преминат през три етапа, като изпращат свои аудио записи на живо изпълнение. Записите преминават селекция пред две различни комисии от международно ниво. По традиция, Българското национално радио изпраща всяка година най-добрите записи на даровити деца от музикалните ни училища за участие в конкурса. Първо студио на БНР дава възможност на децата да усетят сложността и отговорността на студиийния запис. Това им позволява освен да участват в конкурса, да придобият опит със записите пред микрофон, без публика и хора, които да ръкопляскат. Някои от децата се сблъскват за първи път с подобно предизвикателство. Всяко дете подготвя програма от различни пиеси с времетраенемежду 20 и 30 минути, като произведенията трябва да бъдат изпълнени от начало до край, без възможност за студийни корекции. А да дадеш всичко от себе си пред микрофона и да прехвърлиш емоцията и артистичността си в записа е една от най-сложните задачи за всеки музикант. Малките българските таланти винаги оставят ярка следа в историята на конкурса.
През изминалата 2019 три деца от музикалното училище в София бяха отличени с награди: Първа награда взе Сион Найман, 16 г., виолончело (преподавател Даниела Черпокова), Втора награда спечели Лора Маркова, 15 г., цигулка (преподавател Благородна Танева) и Почетен диплом получи Виктория Маркова, 14 г., арфа (преподавател Кохар Андонян). Тази година финалистите за участие в третия последен тур на конкурса са само четирима. Сред тях са две деца от Чехия – 15 годишния цигулар Даниел Матейча, 13-годишния пианист Ян Шулмайстер, и двама представители от Русия -14-годишните Александър Рублев (тромпет) и Всеволод Завидов (пиано).
В конкурса „Концертино Прага 2020” взе участие и Ивайло Всилев - един изгряващ талант, който жъне успехи на международно ниво.Ивайло е възпитаник на НМУ „Любомир Пипков” и изучава пиано при проф. Борислава Танева. На 12 години той вече е отличен с над 20 награди от международни конкурси и е сред единиците, одобрени след видео-подбор в „Stage4Kids” (Хамбург, Германия) и „Wunderkinder 2018” (Тоблах, Италия). През юни 2019, като специална награда от конкурса „Щелкунчик“, взима участие в XXIV Международен Фестивал „Музикален Олимп“ в Санкт Петербург. Ивайло не остава незабелязан и от двете комисии от именити музиканти в „Концертино Прага 2020”. Ивайло е отличен с Почетна грамота (специална награда за изпълнение на пиеси от Виктор Калабис) и е номиниран за участие в Южнобохемския фестивал, който ще се проведе през средата на септември. Той е и първа резерва за финалния тур на конкурса - свирене на живо с оркестър в Прага. От 54 кандидати на първи тур, Ивайло бе сред 25-те деца, които са преминали на втори тур, а след това е отличен сред най-добрите 8 участника.
Финалният тур на конкурса ще се проведе в Прага на 12 септември 2020 г.
Подробности за конкурса на: https://concertino.czechradio.eu/concertino-praga-now-has-its-finalists-young-musicians-czech-republic-and-russia-8197467
В. Калабис - Етюд N.2 из "Акценти", op. 26 - изп. Ивайло Василев (пиано)
На 20 декември от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще зарадва предколедно почитателите на музиката на Джордж Гершуин с концертно изпълнение на всеизвестната му опера „Порги и Бес“ . Една от най-интересните глави в историята на музиката е свързана с името на прочутия американски композитор и пианист Джордж Гершуин...
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..