Музикалната култура на забързания ни живот в съвременен свят продължава да поддържа интереса към музиката на Бароковата епоха. Тя е винаги разпознаваема и се отличава с уникалната си грация и стил.
На 21 декември от 19.00 часа в Първо студио на БНР канадският бас Дейвид Маккюн и българският лютнист Явор Генов ще представят проект „Et in terra pax” – музика от Късния ренесанс и Барока. В изпълнение на глас и теорба ще прозвучат творби от Хенри Пърсел, Й.С. Бах, Никола Хотман, Клаудио Монтеверди, Джовани Капсбергер, Стефано Ланди, Робер дьо Визе, Лодовико Виадана и Тарквинио Мерула.
Ето какво споделя Явор Генов: „Настоящата програма по особен начин дава среща на разнопосочни лъчи, които до голяма степен оформят облика на музиката от европейското Ново време. Те се пресичат в необичайния репертоар за соло бас с басо континуо, едновременно сакрален и светски, водещ от Италия към Англия, и неразривно свързан с онази музикална мисловност, дала живот на явлението, наречено много по-късно музикален барок“.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим.
Явор Генов е лютнист и басо-континуо изпълнител. Учи лютневи инструменти и басо-континуо при Якоб Линдберг.
Неговите четири солистични диска „Hans Neusidler – lute music” (2022), “Orpheus Anglorum” (2018), “Zamboni – lute music” (2014) и “Kapsberger – Libro primo di lauto”, публукивани от нидерландския лейбъл Brilliant Classics, получават висока оценка от международната критика.
Свири с музиканти като Ема Къркби, Нуриа Риал, Андрю Лоуранс-Кинг, Ларс Улрик Мортенсен, Теодор Курендзис. Като басо-континуо музикант свири в съставите на ансамбли и оркестри като EUBO, Cordevento, MusicAeterna, Valetta International Baroque Ensemble и др., с които концертира на някои от най-значимите подиуми и фестивали в Европа.
Работи още и като музиколог в областта на Ренесансовия лютнев репертоар и Латинската монодия, на които посвещава две книги и редица публикации.
Дейвид Макkюн /бас/ е роден в Едмънтън (Канада), но по настоящем живее във Варна.
Неговият репертоар се простира от Ранния барок до най-новата съвременна музика. Бил е част от професионалните ансамбли Pro Coro (Канада), Roomful of Teeth (САЩ), Cappella Amsterdam (Холандия), Vocal Аrt (Норвегия) и др.
Той е част от Норвежкия хор на солистите (Det Norske Solistkor) с диригент Грете Педерсен.
През 2022 г. участва в турнето на Cappella Amsterdam в Холандия, Франция и Германия с произведението "Матеус Пасион" и "Меса в си минор" от Й.С. Бах, както и в "Магнификат" от К.П.Е. Бах заедно с Норвежкия хор на солистите и Финландския бароков оркестър.
На 28 февруари от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще представи следващия си концерт „Вишеградски традиции“. Програмата е разнообразна и в същото време обединяваща музикалните традиции и идентичност на композиторите от вишеградските страни. Ще прозвучат произведения на двама значими чешки композитори – рапсодия за оркестър..
На 27 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев ще представят следващия си концерт от поредицата „ Нова европейска музика “ . Специални гост-солисти ще бъдат трима забележителни чешки джаз музиканти – тромпетистът Иржи Котача , пианистът Мартин Конвичка и барабанистът Камил Слезак ...
На 20 февруари от 19:00 часа в Първо студио на БНР в София, Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов ще представи уникалния концерт „Приказки за малки и големи“ . Вдъхновяващият проект отваря врати за младите таланти в света на българския фолклор. На сцената на емблематичното студио те ще се срещнат със своите..
На 7 февруари от 19 часа в зала „България“ Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят следващата си програма „Любов и драми“. Концертът ще започне с „Поема на екстаза“ от Александър Скрябин и традиционно с творба от български композитор „Нестинарско хоро“ от Марин Големинов . Симфоничната „Поема на..
Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..