Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

6 октомври, 19 часа, зала "България"

Далибор Карвай дебютира с Радиосимфониците

Откриване на сезона

На 6 октомври от 19.00 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски ще открие своя творчески сезон.

Концертната вечер ще започне със Симфоничен прелюд „Усамотение“ на българския класик Панчо Владигеров – произведение, което рядко присъства в културния афиш на столицата.

Своя дебют с Радиосимфониците ще направи словашкият цигулар Далибор Карвай. Той печели мястото си за Виенския симфоничен оркестър през 2020 г. и е назначен за негов първи концертмайстор.

В откриващия концерт Далибор ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Йоханес Брамс - едно от най-виртуозните произведения на композитора в този жанр.

Единственият концерт за цигулка на Брамс е композиран през лятото на 1878 г. в Перчах, малък град в южна Австрия. Творбата e пропита с типичната за Брамс атмосфера на ярка тържественост и страстта на унгарските мелодии.

Във втората част на концерта ще прозвучи Симфония №9 „Из Новия свят“ на Антонин Дворжак - последната симфония на чешкия композитор и най-голямото му постижение в този жанр. Написва я по време на пребиваването си в Америка, докато работи като директор и преподавател по композиция в Националната музикална консерватория в Ню Йорк. Вероятно затова, много изследователи на творчеството на Дворжак забелязват в музиката на симфонията чувство на носталгия.

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4), на касата в зала "България" и в мрежата на Ивентим.


Далибор Карвай започва да свири на цигулка на тригодишна възраст под ръководството на баща си. Прави записи за Словашкото радио в Братислава още по време на обучението си в Началното училище по изкуства във Врутки. Завършва консерваторията в Жилина, където учи при проф. Бохумил Урбан, по-късно и Виенската консерватория в класа на известния професор Борис Кушнир.

Някои от най-големите успехи на Далибор Карвай включват награда в Кордоба през 1996 г., Голямата награда на Евровизия - Млад музикант на годината през 2002 г., Първата награда на конкурса Тибор Варга през 2003 г., наградата „Нов талант“ на International Tribute of Young Interpreters през 2005 г., както и победата му на конкурса Давид Ойстрах в Москва през 2008 г. Престижният му концерт за принц Чарлз от Уелс в замъка Уиндзор през 2003 г. заедно с Мстислав Ростропович доказват неговите изключителни музикални постижения. Карвай участва в Международната академия Сейджи Озава в Швейцария и получава наградата Young Creator Award в музикалната категория на Tatra Bank Foundation в Словакия. През 2009 г. Словашката република присъжда на Карвай Наградата на министъра на културата за изключителното му артистично представяне и успешното международно представяне на словашкото изпълнителско изкуство.

Като солист Далибор Карвай е работил с много утвърдени диригенти като Лейф Сегерстам, Йон Марин, Хироюки Иваки, Яп ван Зведен, Марек Яновски, Александър Рахбари, Бенджамин Уолфиш, Ондрей Ленард, Оливер Дохнани и др. Сътрудничи с оркестри като Виенски симфоничен оркестър, Симфоничен оркестър на Виенското радио, Виенски камерен оркестър, Камерата Залцбург, Германски симфоничен оркестър в Берлин, Оркестър на Националния театър в Манхайм, Чешки филхармоничен оркестър, Английски камерен оркестър, Симфоничен оркестър „Каназава“, Het Gelders Orkest, Solistes Européens Luxembourg, Словашки филхармоничен оркестър, Симфоничен оркестър на Словашкото радио, Държавен камерен оркестър на Жилина и др.

Като камерен музикант Карвай свири с блестящи музиканти като Радек Баборак, Юлиан Рахлин, Венцел Фукс, Борис Кушнир, Магда Амара, Стефан Щройсниг, Даниел Бурановски и др.

Освен активната си концертна кариера, Карвай е и професор по цигулка в Университета за музика и изкуства във Виена от 2014 г.

Дългото и всеотдайно търсене на идеалната цигулка на Карвай е документирано в международния филм „Страдивари – Търсене на съвършенство“, издаден през 2004 г. Сега свири на цигулка Страдивари 1694 ex Benecke.


По публикацията работи: Полина Цвяткова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Енигматични символи" в концерта на Симфоничния оркестър на БНР

С „Празнична музика“ от Васил Казанджиев Симфоничният оркестър на БНР ще открие концерта на 18 октомври от 19 часа в зала „България“ и ще отбележи 90-годишнината от рождението на големия ни композитор, диригент и педагог. Казанджиев е един от ярките личности, който успява да изгради свой стил и се утвърждава като един от съвременните..

публикувано на 03.10.24 в 16:55

Българското национално радио обявява прослушване за попълване състава на Вокална група "Радиодеца"

Вокална група Радиодеца търси момичета и момчета на възраст от 6 до 8 години. Прослушването ще се състои на 25-ти октомври в зала 31 на БНР с диригента на състава Илина Тодорова и продуцента Десислава Костантинова. Желаещите участници трябва да подготвят две песни по избор. Необходимо е предварително да запишете детето на информация в..

публикувано на 03.10.24 в 14:30

Два емблематични хорови състава в откриващия концерт на новия сезон на Народния оркестър

С концерта „Вокално-инструментални картини“ Оркестърът за народна музика на БНР открива своя 72-ри творчески сезон на 17 октомври от 19 часа в Първо студио на Радиото. Специални гости в програмата ще бъдат два от най-авторитетните хорови състава – хорът на ФА „Тракия“ , ръководен от Цонка Димитрова, и хор „Ваня Монева“ под диригентството на..

публикувано на 26.09.24 в 17:43

Концерт на клавирно трио

На 30 септември от 19:00 часа в Първо студио на БНР ще се състои концерт на трио в състав Лидия Радионова-Кантарджиева /цигулка/, Магдалена Далчева /виолончело/ и Рада Чомакова /пиано/. Програмата включва Трио, оп. 108 от Филип Шервенка и Клавирно трио от Йоханес Брамс. Ето какво споделя Магдалена Далчева за състава: „ Триото е създадено в..

публикувано на 25.09.24 в 14:07

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си концертен сезон

След големия фурор на 18 септември в Софийската опера и балет, където Радиосимфониците изнесоха специален концерт по случай Деня на Независимостта на България, те продължават със същата енергия да подготвят програмата за откриването на творческия си сезон. На 27 септември от 19 часа в зала „България“ ще представят сюита за гъдулка и..

публикувано на 20.09.24 в 17:31