Младата французойка Мари Жако ще поведе Радиосимфониците на 23 февруари от 19 часа в зала „България“. Името ѝ бързо се нарежда сред едни от най-вълнуващите млади диригенти. Тя е постоянен гост-диригент на оркестъра на Виенските симфоници, главен диригент е на Кралския датски театър, а наскоро бе избрана да оглави Симфоничния оркестър на Немското радио в Кьолн от 2026 г. Своя път Мари Жако си проправя чрез множество изключителни дебюти с оркестри от най-висока класа като Държавната опера в Берлин, Мюнхенската филхармония, Симфоничния оркестър на Шведското радио, Симфоничния оркестър на Гьотеборг, Симфоничния оркестър Yomiuri Nippon в Токио, Симфоничен оркестър на Далас и много други.
До нея ще застане известният австрийски пианист Маркус Ширмер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №20 от Моцарт. Той получава признание от публиката за харизматичното си музикално майсторство и способността си да разказва живи истории с инструмента. Една от рецензиите му го описва така: „Магьосник на пиано…музика, която идва направо от сърцето, разума и върховете на пръстите.“ Работил е с известни оркестри като Виенски филхармоничен оркестър, Лондонски кралски филхармоничен оркестър, Токийски симфоничен оркестър, Мариински оркестър в Санкт Петербург, Камерен оркестър на Европа, Виенски симфоничен оркестър, Симфоничните оркестри на Мюнхен и Лайпциг, Симфоничен оркестър на Финландското радио. Свири под диригентството на Валери Гергиев, сър Невил Маринър, Владимир Федосеев, лорд Йехуди Менухин, Юка-Пека Сарасте, Мари Жако, сър Чарлз Макерас, Михаел Гилен, Джон Акселрод, Фабио Луизи, Филип Ентремонт, Джеймс Джъд, Филип Джордан и др. През новия сезон му предстоят участия на много фестивали и концерти в Германия, Испания, Италия, Полша, Великобритания, България, Словения, Дания, Кипър, САЩ, Япония, Китай и Австрия.
Концерт за пиано и оркестър №20 в ре минор е един от най-популярните концерти на Моцарт, поради своя романтичен и страстен характер. Този Концерт е много ценен от Бетовен, който дори е написал собствена каденца към него. В концертната вечер ще имаме възможността да чуем авторска каденца на солиста Маркус Ширмер.
По традиция и този концерт Радиосимфониците ще представят българско произведение – Встъпление и български фолклорен танц „Петрунко“ от Симеон Пиронков-баща, един от изявените ни съвременни автори. Негови произведения са изпълнявани в почти всички европейски страни, САЩ, Русия и др. Носител е на престижни национални награди, както и на Наградата „Готфрид фон Хердер“ за цялостно творчество.
Във втората част на концерта ще прозвучи и Симфония №4 от Роберт Шуман. Той я написва през 1841 г. в рамките на няколко дни през септември и в най-щастливия си момент в живота, когато най-после се събира с любимата си Клара Вик. Творбата е новаторска не само в творчеството на Шуман, но и като цяло в немската романтична симфония от първата половина на 19 век. Авторът я нарича „симфонична фантазия“ и я мисли като едночастна композиция от пет епизода (увод и четири части), които следват без прекъсване и са обединени от общи теми. Тези теми варират майсторски, демонстрирайки голямо разнообразие от възможности и раждането на контрастиращи образи.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.
*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
През този сезон Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия от концерти, които ще се провеждат в Първо студио на радиото. В тях също ще звучи много българска музика, както традиционно това вече е заложено във всяка програма на състава за концертите им в зала „България“. Първият концерт от новата линия ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..