Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

18 септември, 19 часа, Голяма зрителна зала на Софийската опера и балет

Честваме Деня на независимостта на България с празничен концерт

солист Светлин Русев, диригент Константин Илиевски

За втора поредна година Българското национално радио и Сдружение „Реформ Юнион Клуб“ имат удоволствието да подарят един специален концерт в чест на Деня на Независимостта на България – една от най-паметните дати в историята ни, на която тридесет години след освобождението си България се появява на европейската карта като вече просперираща и независима държава.

Празничният концерт ще се състои на 18 септември, сряда от 19 часа в Голямата зрителна зала на Софийската опера и балет с участието на Симфоничния оркестър на БНР и главния диригент Константин Илиевски, Детския хор на БНР с главен диригент Венеция Караманова, а гост-солист ще бъде нашият харизматичен виртуоз на цигулката Светлин Русев.

Блестящата му кариера се разгръща след спечелването през 2001 на Първа награда на Първия международен конкурс в Сендай, където получава и Наградата на публиката за най-добро изпълнение на Бах.Той е редовен солист на Националния оркестър на Франция, Филхармоничния оркестър на Френското радио, Оркестъра на Романска Швейцария, Националния оркестър на Белгия, Сеулската и Токийската филхармонии, Симфоничния оркестър на Индианополис, Филхармоничния оркестър „Джордже Енеску” (Букурещ), Оркестъра на Румънското национално радио, „Кremerata Baltica”, Българското национално радио и др. В САЩ, Латинска Америка, Азия и Европа свири под палката на Мюнг-Вун Чунг, Леон Флайшер, Йехуди Менухин, Юзо Тояма, Марек Яновски, Емануел Кривин, Франсоа-Ксавие Рот, Джонатан Нот, Жан-Жак Канторов, Денис Ръсел-Дейвис, Лионел Бренгие, Емил Табаков, Найден Тодоров и др.

Репертоарът му е изключително широк – от барок до съвременна музика, широко известни са интерпретациите му на творби от славянски и български автори. След успеха на записи на произведения от Панчо Владигеров с пианистката Елена Розанова за фирма Аmbroisie, прави записи на „Concerto funebre“ от Хартман с Оркестъра на Оверн и сонати на Григ и Метнер с пианиста Фредерик Д’Ориа-Никола, а албумът му „Огън и лед“ с концертите на Сибелиус и Владигеров със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Емил Табаков е издаден от френските фирми Integral и Fondamenta. През 2016 DECCA издава запис на Светлин Русев, Елена Розанова и виолончелиста Франсоа Салк на клавирни триа на Менделсон (№1) и Дворжак („Думки”). Следват записи на творби от Изаи (за „Musique en Wallonie”) и „Испанска симфония” от Лало (за „Arcantus”) под палката на Жан-Жак Канторов. Новият му албум Midnight Bells е с талантливата корейска пианистка Йоръм Сон (за YESM & ART). Съвсем наскоро са издадени и всички произведения за цигулка и оркестър от Чайковски със Софийската филхармония под диригентството на Хориа Андрееску.

Светлин Русев е професор в прочутата National Supérieur de Musique et de Danse в Париж, изнася майсторски класове по цял свят. Той е художествен съветник и резидентен артист на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе.

На 18 септември той ще изпълни Концерт за цигулка №3 от Николо Паганини - творба на друг виртуоз на цигулка на своето време и един от най-великите музиканти на всички времена. Своя Трети концерт за цигулка в ми мажор Паганини композира през 1826 г., по време на период на някои лични трудности. Въпреки продължителната болест, която измъчва ежедневието му, той най-накрая приема поканата на принц Метерних да посети Виена. Освен в Рим, Флоренция и Перуджа, новият концерт (№3) е изпълнен за първи път и в известната зала Redoutensaal на 24 юли, а Франц Шуберт описва свиренето на Паганини като „пеенето на ангел“.

В програмата ще прозвучат още Симфоничната сюита из балета „Нестинарка“ от Марин Големинов и Химн на Независимостта от Георги Шагунов.

Преди 105 години в Кюстендил е роден академик Марин Големинов, един от най-значимите български композитори. Лауреат на Хердерова премия, Кавалер на Ордена за изкуство и култура на Франция, Марин Големинов е бил директор на Софийската опера и ректор на Националната музикална академия. Той е почетен гражданин на столицата, както и на родния Кюстендил и на Стара Загора, Доктор хонорис кауза на Националната музикална академия в София и на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Освен композитор, Големинов е също критик, диригент и професор в музикалната академия. Сред неговите ученици са Пламен Джуров, Емил Табаков, Стефан Драгостинов, Димитър Христов и др. Сам казва, че винаги е обичал да пише и ноти, и думи. Сред трудовете, които публикува, е „Зад кулисите на творческия процес“ – уникално издание на български и френски, изследващо процеса на създаване и интерпретация по наистина иновативен начин.

Неговата танцова драма „Нестинарка“ е най-играната извън страната българска музикално-сценична творба. „Нестинарското хоро“ е емблематично за българската музика произведение, което продължава непрестанно да звучи и у нас, и зад граница. „Нестинарка“ е поставяна в Чехия, Германия, Русия. Представяна е от балета на Софийската опера в Барселона, Венеция, Франкфурт, а във версията, която Маргарита Арнаудова създава за балет „Арабеск“, е играна в над 50 държави.

В свой дневник Марин Големинов споделя: „Три месеца след премиерата в София през 1942 година Софийската опера трябваше да присъства на визита в операта във Франкфурт на Майн. „Нестинарка“ беше включена в програмата. Във Франкфурт излезе много хубава критика в списанието, основано от Шуман. Може би светците Константин и Елена са били надвесени над рождената люлка на творбата! И така с тяхна благословия и до днес „Нестинарка“ изгаря върху жаравата, за да възкръсне като феникс от пепелта…“

Този Химн, написан на един дъх, „Спомен за Независимостта”, е дело на Георги Шагунов - български композитор, един от първите български капелмайстори и музикален педагог. Той е наричан в Бургас, където основно работи, “Бащата на музиката” заради големите му заслуги за развитието на този вид творчество в морския град, а и в България. Години по-късно директорът на Държавен архив - Бургас - Данка Георгиева, споделя, че и музиката, и текстът на химна са дело на Шагунов и още: „От страни в бележки той разказва, че когато дошла телеграмата за обявяването на Царство България, командирът на полка го повиква и му разпорежда да събере оркестъра. Шагунов е въодушевен от новината и написва Химна на Независимостта. Първоначално той го изпълнява пред оркестъра, а след това, докато вървят по бургаските улици, го научават и другите музиканти!“

Билети може да намерите в Рекламно-информационен център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), в мрежата на Ивентим и на място в Софийската опера и балет в деня на събитието.




По публикацията работи: Полина Цвяткова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оркестърът за народна музика на БНР представя музиката на композиторите Генчо Генчев, Костадин Генчев и Стоян Пауров

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..

публикувано на 19.11.24 в 16:29

Есенни джаз скици в Първо студио на БНР

Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..

публикувано на 18.11.24 в 17:42

Виолончелистът Христо Танев ще бъде солист в концерта на Радиосимфониците

С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..

публикувано на 14.11.24 в 17:44

БНР обявява онлайн прослушване за талантливи деца

Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“.  Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..

публикувано на 06.11.24 в 13:26

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти в Първо студио

През този сезон Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия от концерти, които ще се провеждат в Първо студио на радиото. В тях също ще звучи много българска музика, както традиционно това вече е заложено във всяка програма на състава за концертите им в зала „България“. Първият концерт от новата линия ще бъде на  13 ноември от 19.30 часа в Първо..

публикувано на 05.11.24 в 11:09