Доктор Ох-Боли и болните маймуни

Доктор Ох-Боли е най-добрият лекар на животни в света. Той никога не отказва да отиде при някое болно животинче, за да го излекува, а къщата му е истински зоопарк. Там живеят зайци, мечки, вълци, маймуни, папагали, таралежи, крокодили и какво ли още не. Той..

публикувано на 10.03.18 в 08:35

Ренесансовата мода

Дрехата през ХVI век била възприемана като произведение на изкуството. Костюмът бил и код, който показвал социалното положение и професията на човека, облечен в него. Облеклото се приемало като задължителен елемент към женската красота. А идеалът за..

обновено на 09.03.18 в 09:24

Нови приказки в „Ранобудно петленце“ през март!

Как един много лаком воден дух си изпати? Какво се случи когато волът, магарето, котката, кучето и петелът се преместиха да живеят в гората? Защо на Зайо му е цепната устната? Как един мързеливец се научи да работи? И как Шелму яздил мравка? Тази седмица,..

публикувано на 04.03.18 в 12:15

Какво е детски парламент?

Може би всяко дете е виждало по телевизията как изглежда Народното събрание? Знаете, че в него работят народните представители. Възможно ли е обаче и децата да влязат в ролята на депутати? Сигурно ще си кажете не, това е работа на големите. Нищо подобно! И..

публикувано на 03.03.18 в 08:55
Мира Славова, 7 г. -

Фондация МИТРА: Рисувай природата 2

Когато изчезнат пчелите, на човечеството ще му остават само четири години живот. Щом няма пчели, няма да има растения, няма да има животни, няма да има хора - казва Айнщайн.  И, за да не се сбъдне тази прогноза на великия учен, всички полагаме усилия..

публикувано на 01.03.18 в 09:55
Изглед от въздуха на красивия замък Шамбор, Франция.

Приказният Шамбор

Последните три години от живота си Леонардо да Винчи прекарва във френския замък Кло Люсе, по покана на крал Франсоа І, известен покровител на изкуствата. Освен, че продължава да рисува, Леонардо се е грижел и за развлеченията на краля, известен като..

публикувано на 28.02.18 в 09:05

Алкохолът - един лош навик на големите

В най-искреното предаване в ефира на Радио София – „Радиолексикон“ ви предложихме много пикантна тема - говорихме си за един много лош навик на големите, който малчуганите хич не харесват. Децата от 7-а детска градина "Детелина" ни обяснят защо е лошо да..

публикувано на 26.02.18 в 10:30

Мартенски приказки в „Ранобудно петленце“

В понеделник, на 26 февруари, точно в 7 без 10 сутринта , отиваме в далечното царство Морковяния, при морковяните, където властва цар Морков Пети. Приказката, която ще чуете, е „Джуджето Тинтирин“ на Светослав Минков. Програмата е „Христо Ботев“ на..

публикувано на 25.02.18 в 09:05

Детското.БНР на гости в Габрово

Тази неделя с Детското.БНР ще отидем на гости в Етнографския музей на открито „Етър“ в град Габрово. Поводът е Националният детски конкурс „Мартеници от гайтан“. Там ще научим какво е гайтан и лесно ли се правят мартенички от него. Ще ви заведем и на..

публикувано на 24.02.18 в 08:40

Театър "София" разкрива "тайни от кухнята" пред децата

От 24 февруари Театър София стартира втората си поредица от арт събития за деца: „Как работи театърът“ 2. Какво ще включат заниманията, които ще продължат до края на сезона, разказва PR специалистът на театъра Милена Стратиева : От февруари до юни, в..

публикувано на 23.02.18 в 10:18
Градината на Савойския дворец.

Савойският дворец на Маргарита

През 1507 година, след смъртта на своя брат Филип, Маргарита Австрийска, единствената дъщеря на римския император Максимилиан I, започва да управлява кралство Нидерландия. Тя избира да се премести в белгийския град Мехелен, където издига своя резиденция...

обновено на 23.02.18 в 09:18
Музей за история на София

Ателие "Мартеничка" очаква малките сръчковци в Музея за история на София

На 28 февруари в Музея за история на София децата ще имат възможността да се научат сами да правят мартеници. За пета поредна година експертите от Регионалния исторически музей организират Ателие "Мартеничка". Тази година ателието ще има образователна част,..

публикувано на 22.02.18 в 09:40

Деца в "Пътешествие в древността" с Археологически музей - Варна

Археологически музей - Варна ще бъде домакин на изложбата “Пътешествие в древността”, която ще открита на 24 февруари 2018 г. (събота) от 10.30 часа на първия етаж в сградата на Археологическия музей - коридорът пред зала „Праистория“. Изложбата ще..

публикувано на 20.02.18 в 14:46

Прагматично и романтично за гаджетата

В Седмицата на любовта попитахме най-малките ни слушатели какво е ГАДЖЕТО . Оказа се, че те са доста информирани по въпроса, както бихме могли да предположим:   - нещо, което трябва да го вземеш за приятелка и да се ожениш;   - трябва да ядеш спагети..

публикувано на 19.02.18 в 13:30

За страха и други истории в „Ранобудно петленце“

Здравейте, деца! Чували ли сте за Дъйканбай? Не! И великаните в киргизката приказка „Дъйканбай и великаните“ не бяха чували. Може да я слушате на 19 февруари , в понеделник по програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио, в 7 без 10 часа...

публикувано на 18.02.18 в 09:05
Керамика, украсена с цветя и кипарис, от Изник, Турция, 1575 г.

Приказки от цветове и форми

Легендите разказват, че деветият султан Селим І Явуз, баща на великия султан Сюлейман Великолепни, след победата си над персийския шах и завладяването на Северен Иран, заповядал 700 персийски майстори на керамика да бъдат изселени и настанени в империята...

обновено на 16.02.18 в 09:11

Защо големите не могат без кафе

В предаването ни „Радиолексикон“, посветено на най-малките, ви приготвихме една голяма доза кофеин, защото то беше посветено на божествената напитка КАФЕТО Определено без нея не може.Но какво всъщност е това кафе и как се прави, попитахме..

публикувано на 12.02.18 в 13:27

Истории за лами, змейове и магьосници в „Ранобудно петленце“

Въобще не можем да си представим как е възможно такова нещо, но в понеделник сутрин, на 12 февруари , точно в 7 без 10 сутринта по програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио ще ви запознаем с историята за една ламя, която не искала да яде..

публикувано на 11.02.18 в 09:10

Смелият рак и малкото попче

В неделната утрин ще се разходим до морския бряг. Ще се качим на някоя висока и стръмна скала, за да видим какво правят морските обитатели. По това време на годината водата е кристално чиста. Рибите плуват, закачат се с водораслите, а зад камъните спят..

публикувано на 10.02.18 в 08:55

Съкровището от Брега на скелетите

В дългата тясната ивица по крайбрежието на Намибия се простира пустинята Намиб – на местния африкански език „нама“, това означава огромен. Северната линия от тези брегове е известна под зловещото име „Брегът на скелетите“, едно от най-страшните места на..

обновено на 09.02.18 в 16:34