Деултум – град на римските императори

Снимка: Людмил Вагалински
Познаваме ли древните градове по нашите земи? Когато учените заговорят за Деултум, най-често добавят и думата Дебелт. Къде се намира Деултум-Дебелт? На юг от Стара планина, на брега на Мандренското езеро, около 15 км западно от Бургас – посока Средец, в землището на днешното село Дебелт. Разкритото през 1965 година римско селище Деултум е обявено за архитектурно-строителен паметник.
Трудно може да си представим, че преди 2 000 години Бургас не просто го е нямало – той е бил част от дъното на Черно море. Някога морето обхващало голяма част от сушата спрямо съвременните географски измерения. На тогавашния бряг в началото на 70-те години от I век ветерани от VIII Августов легион основават римската колония Флавия Пацис Деултемзиум, накратко Деултум, (лат. Colonia Flavia Pacis Deultemsium ). Това латинско название, обаче, съдържа името на тракийското селище Девелт или Дебелт, което било наблизо. Днес преосмисляме отношението си към така наречените „влажни зони” и все повече разбираме голямото им значение за баланса: човек – оцеляване – природа. Оказва се, че древните траки отдавна са спазвали този модел. Те оценявали връзката: земя – подпочвени води – море, която и за съвременника значи: растения – риба – птици – животни, т.е. осигурена хранителна верига.
За древните хора такъв терен придобивал особена роля. При апетити от страна на вражеско нападение, имали укритие, стратегическа възможност за отбрана и атака. Според езиковедите, Девелт или Дебелт означава двублатие: ясна и красноречива храктеристика на релефа, както в миналото, така и днес.
Константин Иречек и братя Шкорпил първи насочват поглед към това място като източник за важен археологически материал. Карел Шкорпил очертава и план на античния град. През ХХ век са открити и спасени ценни находки. Строежът на голям металургичен комбинат в района води до мащабни разкопки, които продължават и в наше време.
Античното селище постепенно разкрива невероятни тайни. Намерени са бронзова глава – един от редките запазени портрети на император Септимий Север от края на II век, бронзова чаша на император Валент (364-378 г.), изящен бронзов балсамарий от могилата Хеликон. Върху старинния съд за козметика има изображения на бог Дионис и неговите придружители от свитата: митичното същество Пан и веселия сатир Силен. Сред любопитните находки са керамична лампа с формата на куче – III век, златни обеци и медальон с разделител, римски монети, антични стъклени съдове с най-различно предназначение.
Това не е само поредното селище с интересни находки, разказващи за богатата история по нашите земи. Деултум се оказва град на римските императори.
Учените отдавна имат аргументирана документация, защо работата в националния археологически резерват трябва да продължи. В предаванията често сме поставяли на внимание, колко е актуален този въпрос за науката, устойчивото развитие на икономиката и туризма. През януари 2013 година вече има обнадеждаваща новина: ще бъдат отпуснати средства за значими археологически обекти, сред които и Деултум – Дебелт. Обектът притежава всички дадености да стане атрактивна част от целогодишната програма за културно-исторически маршрути. Още интересни подробности разказва доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07