Знаете ли как да си приготвите amia? – увлекателни и забавни пътешествия в нощта на музеите

Триизмерна възстановка на късноантична Улпия Сердика
Снимка: „Метромедия” и Национална художествена академия
Патриции, сенатори, легати, гладиатори, варвари, весталки и нимфи – нереиди стават обичайна гледка из улиците на Свищов по време на Фестивала на античното наследство „Орел на Дунава”. През 2013 г. фестивалът се провежда за шести път с все по-голяма публика и участници, както от България, така и от Италия, Полша, Румъния... Уникалната атмосфера и възстановки се превръщат в своеобразна антична Олимпиада, в която борбата е заемала значима роля сред спортовете. Важно е да се напомня този факт, особено сега, когато в Международния олимпийски комитет се чуват гласове борбата да отпадне от Олимпийските игри. Затова една от двете специални награди на фестивала е за Българския олимпийски комитет, в категорията „Опазване на античните идеали за спорт, мир и хармонично развитие на личността”. Другата награда е за доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, за приноса в опазване на културно-историческото наследство. А каква е програмата на античните атракции в Нощта на музеите в самия храм на археолозите, в сградата на НАИМ в центъра на София? Инициативите са изключително интересни. Само няколко щриха: голям екип от „Метромедиа” ЕООД и от Националната художествена академия представят късноантичната Улпия Сердика в кратки импресии с триизмерна възстановка. Така новите технологии атрактивно могат да обобщят 90-годишните проучвания на археолози, историци, архитекти, изкуствоведи...

© Снимка: Красимир Георгиев, НАИМ

Брошка – панделка от филигранно сребро, от края на 19 век
Любопитен „скок” във времето към края на ХIX – началото на XX век предлага изложбата „Коприна и сребро”, съвместна инициатива с Музея за история на София. И докато „пробягвате” епохи и пространства, не пропускайте удоволствието да се запознаете и с тънкостите на античната римска диета. Съвременните учени са издирили автентични рецепти, които може да опитате, дори да си отнесете дипляна. А после да изненадвате близки и приятели с познания и с изтънчени древни кулинарни шедьоври. Няма да затрудняваме слушателите с блюда, като „фино задушени вежди от комар в сметанов сос”. Много по-бързо, оригинално, здравословно и вкусно е приготвянето на:

Amia – печена риба тон (източник: Archestrato di Gela in Ateneo VII. 278. a-c)
Продукти за 6 порции:
1.5 кг риба тон
смокинови листа, колкото са необходими
4 ч. л. сол
2 щипки риган
Завийте рибата в смокиновите листа с много малко риган. Завържете листата с връв, след което поставете рибата на скара и я печете от всяка страна по 2-3 минути. Овкусете със сос и я сервирайте веднага.


17 май
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07