45 формации подадоха документи за участие в 44-тия конкурс за нова поп и рок музика "Златна пролет" на Българското национално радио. По регламент, селекционната комисия номинира 12 от тях за финала. В рамките на две седмици номинираните песни се излъчват многократно по програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев". Могат да се прослушат и в сайта на конкурса prolet.bnr.bg, където става гласуването за определяне на специалната награда на слушателите.
За първи път в историята на конкурса излъчването на песните и гласуването в сайта беше временно преустановено заради констатацията, че са спазени условията на регламента, въпреки че при регистрация участниците /изпълнители, автори и продуценти/ подписват декларация, че творбите им не са издавани на аудио и/или видео носител, не са излъчвани по радио и/или телевизия, не са публикувани в интернет и не са изпълнявани на концерти. Отстоявайки обективността и прозрачността на наложения през годините престижен национален конкурс, селекционната комисия реши да дисквалифицира музикантите, чиито песни не отговарят на изискванията. Това са:
"Няма връщане назад" – Васко Кръпката, музика, текст и аранжимент - Васко Кръпката. Песента е позиционирана в интернет;
"Изгубен" – Хомеовокс, музика и текст Георги Георгиев, аранжимент Георги Георгиев и Десислав Велчев. Клипът на песента е позициониран в интернет;
"Някъде назад" - Лили Друмева, музика Николай Николов, текст Деси Софрониева, аранжимент Стамен Янев. Песента е изпълнявана на конкурса "Срещу вятъра";
"Dive me" – Sound Solutions feat. Desy, музика и аранжимент Ясмин Исинов, Огнян Гърков и Десислава Антонова, текст Десислава Антонова. Песента е изпълнявана на концерт и е позиционирана в интернет.
Още две песни предизвикаха дебат, но те остават в конкурса. Това са:
"Say Goodbye" – Силует, музика и текст Марияна Добрева, аранжимент Силует. Песента не е изпълнявана никъде.
"Когато за тебе се моля" – Боян Михайлов, музика и аранжимент Валери Костов, текст Пламен Бочев. Песента е участвала в миналогодишното издание на "Евровизия" само на ниво анонимно прослушване, без да е звучала в ефир или да е изпълнявана на живо.
Ротацията на песните ще започне отново на 27-и март 2013-а година и ще продължи до 8-и април 2013-а година.
Ето и следващите по точки в списъка на селекционната комисия заглавия:
"Free" – Петра Батурова, музика и аранжимент Васил Делиев, текст Тони Георгиев;
"Аз и ти" - Оливия Николова, музика и аранжимент Оливия Николова, текст Савина Николова;
"Усмихни се" – NI, музика, текст и аранжимент Николай Иванов;
"Флирт в Интернет" - Васил Енчев & The Cutes, музика и аранжимент Васил Енчев, текст Иван Беловски.
На пресконференция, която ще се състои на 27-и март /сряда/ от 10.30 часа в БНР, ще бъдат обявени новите номинации на "Златна пролет‘44", както и повече информация относно отпадналите песни. Журналисти, продуценти, издатели, редактори, PR-и и музиканти ще определят специалната награда на гилдията.
Тъй като идеята на конкурса е да стимулира създаването на нова музика – адекватна, конкурентна и кореспондираща със световните тенденции, желанието ни е тези постоянни срещи да се превърнат в средище за подкрепа на съвременната музика, създаващи традиция за дискусия на нейните проблеми, слабости и постижения от страна на активно ангажирана професионална общност, коментира Хелия Чавдарова, продуцент на програма "Хоризонт" и водещ на предаването за култура "Тик-так".
Професионално жури ще определи носителя на приза "Златна пролет" – статуетка, създадена от скулптора Емил Попов, и награда от 3000 лева. Втората награда е в размер на 2000 лева. Сумите се разпределят по равно между автори и изпълнители. Членовете на журито работят самостоятелно и независимо един от друг, което ограничава каквито и да било възможности за влияния.
Тъй като сред номинираните песни на 2013-та година има няколко млади изпълнители, БНР отново ще връчи специална награда, която ще стимулира дръзналите да изберат нелекия път на шоу-бизнеса в България.
Още една специална награда фокусира вниманието на групите у нас – участие и едночасов концерт на престижния фестивал "Евросоник" в Грьонинген, Холандия /www.eurosonic.net/. БТР, Д2, Шангри Ла, Gravity Co., Уикеда, Акага, Phuture shock и Криста са формациите, които вече имаха щастието да бъдат там. Възможността да се изявиш пред 2500 професионалисти от музикалния бранш на цяла Европа, да бъдеш забелязан и да обиколиш европейските сцени е шанс за всеки амбициозен музикант.
Церемонията по връчването на наградите на конкурса "Златна пролет" ще се състои на 16-и април 2013-а година в Sofia Live Club от 20.00 ч. и ще се предава директно по радио "Бинар".
Гала вечерта ще се излъчи по БНТ 1 на 6-и май 2013-а година и БНТ Сат на 24-ти май 2013-а година.
Музика: Роберт Шуман Лобрето: Роберт Шуман по произведения на Лудвиг Тик и Фридрих Хебел Премиера: 25 юни 1850 г., Лайпциг. Действащи лица: • Зигфрид, граф на Брабант – баритон • Геновева, негова съпруга – сопран • Голо, приближен на графа – тенор • Маргарита, придворна – мецосопран • Хидулфус, епископ на Триер – бас •..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Операта е по едноименната пиеса на Жул Барбие и Мишел Каре, базирана върху приказки на Е. Т. А. Хофман Либрето: Жул Барбие Световна премиера (без действието "Жулиета"): 10 февруари 1881, "Опера Комик", Париж Първо изпълнение в България: 9 март 1922, София Място и време на действие - Нюрнберг, Германия; Венеция, Италия - началото на ХІХ век..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..