"Зелена книга за застраховането срещу бедствия" в Европейския съюз поставя редица въпроси относно пригодността и наличието на подходящо застраховане срещу бедствия. В следващите от шест до девет месеца ще се проведат редица дискусии в ЕС. Ангажирани са застрахователната индустрия и различни граждански организации, както и представители на пострадали от бедствия държави от различни части на света. Това обясни комисарят за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева.
Целта на "Зелена книга за застраховането срещу бедствия" е в условията на все по-чести и по-интензивни бедствия, които нанасят все по-големи щети на гражданите и на икономиката да бъде използвана застрахователната индустрия, каза още комисар Георгиева. Тя може да подава правилни сигнали за рисковите места в Европейския съюз.
В дискусиите на европейско ниво ще бъде потърсен опитът и на други държави, обясни еврокомисар Кристалина Георгиева.
Дискусиите за застраховането срещу бедствия ще разширят базата от знания и ще способстват за прилагането на застраховането като инструмент на управлението на бедствия. Целта е по този начин да се премине към обща култура на предотвратяване на риска от бедствия и смекчаване на последиците от тях. Оценките на бъдещите разходите и ползите показват, че всяко едно евро, похарчено за защита от наводнения, може да спести шест евро като разходи за щети.
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..
След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..