Св. Георги закриля смелите и по суша, и на вода

Ветроходецът Иван Димов.
Снимка: БГНЕС

Наближи ли Гергьовден, започват едни дълги разговори за традициите на българина в земеделието, за обичаите по повод началото на стопанската година, за бъдещето на пастирството, стадата. И разбира се, за Св. Георги, техния закрилник. На 6 май в Етъра правят тематична възстановка на етнографските обичаи. Подробно и цветно разказват на посетителите за празничните ритуали. Но тази година там има и друго: от Варна гостува изложба за героизма на българското морячество. Защото Св. Георги закриля смелите не само на сушата, но и по вода.
Интересно, какво се случва по същото време във Военноморския музей във Варна? – Чуйте предаването и ще научите колко богата, специална програма са подготвили там. Св. Георги е закрилник и на един голям наш крайдунавски град. В миналото даже се наричал Гюргевград. Досещате ли се кое е мястото? – Не само ще ви го кажем, но и ще получите покана за интересно посрещане на празника. Далеч от родината ветроходецът Иван Димов се подготвя за своето голямо предизвикателство: да постави не един, а цели два рекорда за Гинес. Определено е нужна смелост, за да се впуснеш в самотно околосветско плаване през Атлантическия океан към Южните морета с пълна обиколка на земното кълбо, преминавайки през най-опасните точки в корабоплаването: нос Добра Надежда (Африка), Южен Нос (Австралия – в Индийския океан) и Нос Хорн (Южна Америка – в Тихи океан). После – отново през Атлантическия океан, като точката на завръщане трябва да съвпада с мястото на старта. Пълна обиколка! Аватнюра ли е това? Осъществяване на мечта? Или добре пресметнат риск, в който има от всичко, но най-вече се залага на сериозната подготовка. Разстоянието е над 28 000 мили, които ветроходецът планира да измине за около 8 месеца, без да стъпва на сушата. Най-близкото място до бряг ще е на разстояние около 50 мили, когато преминава край опасния Нос Хорн.
Заради плаването, Иван Димов отсега изцяло променя своя режим. На вода му предстои да редува 1 час сън с 2 часа будуване, през които ще поддържа курса. Когато се върне, ще се учи отново да спи нормално, да стъпва по земята нормално, да отвиква от клатенето на лодката и от малкото пространство, неговия люлеещ се подвижен дом по време на пътешествието. Всъщност, лодката „Мини” напълно отговаря на името си – дълга е само 5 метра и 18 см! По-голямата част от това пространство ще е „заета” от уреди. Има два десалатора, т.е. ръчни помпи за засмукване и пречистване на океанска вода, за да става за пиене. Три камери и сателит ще са връзката с останалия свят. С тяхна помощ ще бъде „документиран” маршрутът, преживяванията, дай Боже подобряване на рекордите за Гинес: за най-бърза околосветска морска обиколка, при това – с най-малка яхта. А с какво ще се храни през това време ветроходецът? Защо тук по-скоро го смятат за чужденец, а в Италия го наричат Иван Българина? Къде още го е отвеждала съдбата. В предаването „А сега накъде?” ще получите отговори на още въпроси.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07